Niyazi Gültekin

Niyazi Gültekin

Konutta Yüzde 30 Doğal Kazanç Var

A+A-

İnşaat sektöründe kötü gidişat durdu ve sektörde pozitif bir süreç başladı. Dövizin 5,50-6,00 bandında sabitlenmesi ile konut kredilerinde de beklediğimiz düşüş haberi geldi. Önceki 3 banka konut kredisi faiz oranlarını düşürdü.

Son birkaç ay içerisinde yüzde 30 artan İnşaat maliyetlerinde ise bir gerileme olacağını zannetmiyorum.

İnşaat maliyetleri kademeli olarak konut fiyatlarına yansıyacak. Stokların bitmesi ve yeni projelerin başlamasıyla konut fiyatlarındaki değişim daha net hissedilecektir.

İnşaatı devam eden projelerde inşaat maliyetleri henüz fiyatlara yansıtılmadı. Hemen teslim projeler, inşaat maliyetlerindeki artıştan çok fazla etkilenmediği için fiyat artışına gitmedi.

Ancak şu anda bitmiş bir projenin yerine aynı projeyi yapmaya kalsanız yüzde 30 daha yüksek maliyet çıkacaktır. Bu da ister istemez yeni başlayacak projelerde fiyatların daha da yükseleceğini gösteriyor.

Bu maliyetler fiyata henüz yansımadığı için yatırımcı aynı lokasyonda aynı özelliklere sahip projeden bugün yüzde 30 daha ucuz konut alma şansına sahip.

***

Orta ve uzun vadede her zaman en kazançlı yatırım aracı olan gayrimenkul bu koşullar düşünüldüğünde kısa vadede de en kazançlı yatırım aracı olarak görülebilir.

Bankaların yıllık faiz oranları yüzde 25 gibi çok yüksek rakamları gördü. Ancak ABD ile yaşanan krizin son bulması ile döviz ve faiz düşmeye başladı.

İnşaat sektörünün gözü 25 Ekim Perşembe günü alınacak faiz kararında. Eğer merkez bankası faiz oranlarında bir indirime giderse bu dengelerin tamamen inşaat sektörünün lehine değiştirecektir.

Konut kredisi faizlerinin düşmesi ile 2018 yılının ilk aylarından beri bekleyen konut talebi hızlı bir satışa dönüşecektir.

Satışlar artıp, stoklar eridikçe konut fiyatları da yükselişe geçecektir.

Konutu erken alan çok kazanır, konut alanlar ise her zaman kazanır…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.