Niyazi Gültekin

Niyazi Gültekin

Teşvik Vermeyin, Vergileri De Artırın! Ama…

A+A-

Hükümetimiz inşaat sektörünü desteklemek amacıyla 31 Ekim 2018 tarihinde biten tapu harcı ve KDV indirimini 31 Aralık 2018’e kadar uzattı.

Yılsonuna kadar tapu harcı yüzde 4 yerine yüzde 3 olacak. 150 metrekare üstü konut ve iş yerlerinde KDV oranı yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak devam edecek.

Öncelikle bu iyi niyetli teşviklerden dolayı hükümetimize teşekkür ederiz. Ancak içerisinde bulunduğumuz krizi düşünecek olursak tapu harcı ve KDV indiriminin çok fazla katkısı olmayacaktır.

Hükümetimiz inşaat sektörüne hiçbir teşvik vermesin. Hatta gerekirse vergileri bile artırsın ama mutlaka şu faiz oranlarını düşürsün.

Çünkü inşaat sektörünün asıl sorunu yüksek vergiler değil yüksek faiz oranlarıdır. Faiz oranları düşmediği sürece, vergiler yarı yarıya azaltılsa bile sektöre çok fazla katkısı olmayacaktır.

İnşaat sektörü son birkaç ay içerisindeki yüzde 30’luk zammı bile kabullendi. İnşaat malzemelerinin fiyatları hiç düşmese bile (düşeceğini de zannetmiyorum) sektör kendini bu duruma göre revize edecektir.

Ancak faiz oranları düşmediğinde inşaatçıların eli kolu bağlanıyor.

Satışların hızlanması ve inşaat sektörünün yeniden canlanması için faiz oranlarının ivediyle düşürülmesi gerekiyor.

***

Hazine ve Maliye bakanımız sayın Berat Albayrak’ın bankalara çağrısıyla yüzde 50’lere dayanan kredi faizleri gerilemeye başladı. Yine de bakan faizlerin yüzde 30’lara gerileyeceğini söylemesine rağmen birçok banka hala yüzde 40’a yakın oranlarla faiz veriyor.

Konut kredilerinde ise hala gözle görülür bir düşüş yok. En düşük krediyi 1.98 ile Ziraat Bankası veriyor. Faiz oranları 1,50’nin altına düşmediği süreci konut kredisi kullanılamaz. İstenen satış seviyesine gelinmesi için oranların psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına düşmesi şart.

 Düşmediği sürece ne tapu harcı indirimi, ne KDV indirimi ne de başka bir indirim inşaat sektörünün toparlanmasını sağlayamaz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.