Niyazi Gültekin

Niyazi Gültekin

Brunson Kararı İnşaat Sektörünü Nasıl Etkiler?

A+A-

İnşaat sektörünü bugünkü olumsuz noktaya getiren dövizin yüksek olması değil faizin yüksek olmasıdır.

Faizin yüksek olmasının nedeni dövizin yüksek olması değil dövizdeki dalgalanmadır. Dövizdeki dalgalanma ekonomide istikrarsızlığa neden olur. İstikrarsızlık da yüksek faizi beraberinde getirir.

Dövizdeki dalgalanma durduğunda dolar kaç seviyesinde olursa olsun faiz gerileyecektir.

***

Türkiye ile ABD ilişkilerinde gerilime neden olan ve dövizdeki artışı tetikleyen Amerikalı rahip Andrew Brunson geçtiğimiz Cuma günü serbest kaldı.

Olay siyasi bir boyuta taşındığı için mahkeme alabileceği en doğru kararı aldı. Eğer tutukluluk hali devam etseydi dolar muhtemelen 7 lirayı görürdü ki Türkiye ekonomisini daha da zora sokardı. Eğer Brunson suçsuzdur denilip tahliye edilseydi bu ülke prestijini daha çok sarsardı. Bu karar alınacak en ölçülü karar oldu bence.

***

Piyasalar Brunson davası öncesinde serbest bırakılacağı beklentisi ile aşağı yönlü bir ivme yakalamıştı. Bu yüzden Brunson’un serbest kalması ile dövizde sert bir düşüş yerine kademeli olarak düşüş yaşanıyor.

Her ne kadar yaşanan kriz sona ermiş olsa da döviz eski seviyelerine geri gelmeyecektir. Doların 5,5-6.0 seviyesinde kalacağını tahmin ediyorum.

Faizde ise dövizdeki sabitlenme ile düşüş başlayacaktır.

Maliye ve Hazine bakanımız Enflasyonla topyekün mücadele programı kapsamında faiz oranlarında yüzde 10 indirim yapılacağını söylemişti. Birkaç güne kadar devlet bankalarının öncülüğünde yüzde 10 faiz indirimi başlayacaktır. Faizdeki bu düşüş süreklilik kazanacaktır.

Faizin düşüşüyle üretim yeniden artacak ve piyasaya bir canlılık gelecek. Yatırımcılar da bankalardan uzaklaşacak ve yeniden gayrimenkul sektörüne yönelecektir.

***

İnşaatçılar, inşaat maliyetlerindeki yüzde 30-35 kur zammını fiyatlarına henüz yansıtmadı. Birçok kampanya ile gayrimenkul daha cazip hale de getirildi. Ancak faiz oranlarının çok yüksek olmasından dolayı hedeflenen ilgi yakalanamadı bir türlü.

Şimdi ise finans sektörünün aleyhine tam tersi bir süreç işleyecek. Bu süreçte hızlı olan yatırımcı kazanacak.

Faizin düşüşe geçmesiyle yatırımın yönü tekrar gayrimenkule çevrilecek.

Gayrimenkul sektörü krizi atlatır atlatmaz maliyetlerden dolayı yüzde 30-35’lik bir zam fiyatlara yansıtılacak. Bu fiyat zammı tek seferde de değil, süreç içerisinde gerçekleşecek. Satışlar arttıkça zamlar daire fiyatlarına yansıtılacak.

Şu anda sürecin başındayız. Şimdi gayrimenkul alan çok kazanacak. Gayrimenkul alımını geciktirenlerin ise fırsatı kaçırmış olabilir

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.