Niyazi Gültekin

Niyazi Gültekin

Reklam Ücretlerini Ev Alan Ödüyor

A+A-

Sabahın erken saatlerinde uyanıyorsunuz. Güzelce kahvaltınızı yaptıktan sonra üstünüzü değiştirip evden çıkıyorsunuz. Arabanıza binip iş için yola çıktığınızda yol boyunca birçok billboardlarda konut projelerinin reklamını görüyorsunuz.   İş yerinize varıyorsunuz, bilgisayarınızı açıyorsunuz, güne başlamadan şöyle bir haberlere göz atayım diyorsunuz, orada da boy boy inşaat projeleri reklamları. Gazeteyi alıp okuyayım diyorsunuz yine aynı reklamlar. Akşam işten ayrılıp eve dönüyorsunuz televizyonu açıyorsunuz yine inşaat firmalarının reklamları…

İnşaat reklamlarıyla uyanıp, inşaat reklamlarıyla uyuyoruz.

Şehir merkezinde, nüfusun yoğun olduğu bölgelerde yan yana 3-5 billboard var ve tüm billboardlarda inşaat reklamları. Sanki ülkede inşaat dışında bir şey üretilmiyor. Biz sadece inşaat değil, bütün sektörlerin reklamlarını yanyana görmek istiyoruz. Sadece inşaatın değil ülkedeki tüm sektörlerin büyümesini istiyoruz.

2000 yılında ülkemizdeki toplam reklam harcaması 892 milyon liraydı.  2001 yılında bu rakam 932 milyon liraya, 2002 yılında ise 1 milyar 441 milyon liraya çıktı.

2000’li yıllarda İnşaat sektörü reklam harcamasında Otomotiv, finans, iletişim, gıda, kozmetik, elektronik ev eşyası, temizlik ürünleri ve ev tekstili sektörlerinden sonra 9’uncu sırada geliyordu. 2002 yılında sadece 19 milyon TL reklam harcaması yapan inşaat sektörün bugünkü reklam harcaması neredeyse 2000’li yılların toplam reklam harcamasına eşit. 

2015 yılında reklama 6 milyar 474 milyon TL, 2016 yılında ise 7 milyar 183 milyon TL harcadık.  Reklam harcamalarında inşaat sektörü birinci sıraya yerleşti. 2016 yılında konut projeleri için 1 milyar TL’nin üzerinde reklam dağıtıldı.

2010’lu yıllara kadar mütevazi bütçelerle reklam sektörüne giren inşaat sektörü, bu yıllardan sonra yavaş yavaş reklam bütçelerini artırmaya başladı.2014-2015 yıllarından sonra oluşan konut arzı fazlasıyla beraber satışı hızlandırmak isteyen firmalar reklam ağırlıklı bir satış-pazarlama ağı kurmaya başladı. Son birkaç yıl içerisinde finans, otomotiv, perakende sektörünü geride bıraktı. 2017 yılının ilk yarısında da inşaat sektörü reklam harcamalarında birinciliğini korudu.

Reklam harcamalarının bu denli artması inşaat sektörünün ilerlediği anlamına gelse, her sektör gibi inşaat projelerinin de tanıtım ihtiyacı olsa dahi bu konuda biraz ileri gittiğimizi düşünüyorum. Bugün hem gündelik yaşantımızda karşılaştığımız, hem de dijital medyada bize sunulan reklamlardan neredeyse 2 tanesinden biri inşaat ile alakalı.

Bu reklamlar için ödenen 1 milyar liralık bütçe ev alan vatandaşın cebinden çıkıyor. Müteahhit firma reklam için harcadığı bütçenin maliyetini eve yansıtıyor. Halbuki reklam için harcanan yıllık 1 milyar liralık bütçe biraz daha mütevazi rakamlara çekilse kalan bütçe de inşaat kalitesini artırmak için kullanılsa hem alıcı hem de satıcı için çok daha iyi olur.

İnşaat firmaları reklam değil kalite yarışına girmeli…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.