Niyazi Gültekin

Niyazi Gültekin

Plansızlık!

A+A-

İzmir Türkiye’de en fazla kaçak yapılaşmanın olduğu şehir. İzmir Türkiye’de en fazla küçük parselin bulunduğu şehir. İzmir, 1/100.000’lik planları olmayan bir şehir. İzmir, yüzde 70’inin 1/5.000’lik planlarının olmadığı bir şehir. İzmir, imar planlarından dolayı en fazla hukuki sorunların yaşandığı şehir…

***

Bu kent en çok plansızlıktan çekti!

İzmir’in imar sorunlarını tek tek anlatmak saatler alır. O yüzden bu konuyu yüzeysel olarak ele alacağım.

İzmir’in 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı mahkemelik. İzmir’in yüzde 70’ine yakınının 1/5.000 ölçekli nazım imar planı yapılmamış.

Alt ölçekli imar planları, üst ölçekli planlarla uyumlu olmadığından sürekli davalar, yürütmeyi durdurma, imar planlarının iptalleri ile karşılaşıyoruz.

İnşaatla uğraştığımız kadar imar planlarının hukuki sorunları ile de uğraşıyoruz.

Küçük küçük parsellerin çok fazla olması, hisseli parsellerin çok fazla olması, kaçak yapılaşmanın çok fazla olması İzmir’deki gelişmenin önünü tıkıyor.

***

İzmir’de yeni imar adaları açılmadığı gibi, mevcut imar adalarında da günün ihtiyaçlarına cevap verebilecek düzenlemelere gidilmiyor.

1/5.000’lik planları olmayan bazı adalarında imar ıslah uygulaması yapılsa da, bu durumu daha da kötüye götürüyor. İmar Islah uygulamaları şehrin gelişimiyle bir bütünlük içerisinde olmadığı için yeşil alan, yol, sosyal donatılar aynı kalmasına rağmen nüfus yoğunluğunda ciddi bir artışa neden oluyor.

Bunu en net Karşıyaka Nergiz ve Şemikler’de görüyoruz. Nergiz ve Şemikler’in eski planlarında 2 katlı yapılaşmaya izin verilirken imar ıslah uygulaması ile 5 kata çıkarıldı.

İmar ıslah uygulamasında nüfus yoğunluğu artırıldı ancak yolların genişliği, yeşil alan, park, sosyal donatılar aynı kaldı. Kişi başına düşen yeşil alan miktarı azaldı. Trafik arttı, otopark bulunamaz hale geldi.

Çevre düzeni planının olmadığı, nazım imar planının olmadığı bir yere yamalı plan uygulanırsa sonuç bu olur.

İzmir’in birçok yerinde tablo aynı. Uygulama planları eski, Çevre düzeni planı yok, nazım imar planı yok, nüfus çok, yol dar, yeşil alan az.

***

İzmir büyüyor ama plansız büyüyor.

İzmir planlı büyümeli.

İzmir’in planlı büyümesi için öncelikle plan yapmalı.

Planları olmayan bir İzmir’in planlı büyümesi, gelişmesi ve dünya kenti olması mümkün değil.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.