1. YAZARLAR

  2. Hasan Yılmaz

  3. Cins Değişikliği ve Kat Mülkiyetine Geçişte Önemli Uyarı
Hasan Yılmaz

Hasan Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Cins Değişikliği ve Kat Mülkiyetine Geçişte Önemli Uyarı

A+A-

İmar barışında vatandaşın yapı kayıt belgesi aldıktan sonra  cins değişikliği ve kat mülkiyetine geçişi sürecinde  odaya bağlı  yetkili mühendislik ve mimarlık ofislerine işlerini yaptırmaları önemle hatırlatılır.

Kadastro müdürlüğü ve tapu müdürlüğünde işlemlerin yapılası için istenilen evraklar

1) YAPI KAYIT BELGESİNİ vatandaş getirmiş ise, (ORJİNAL RENKLİ OLACAK),  Ada nosu, parsel nosu  kontrol edilecek (hangi bağımsız bölümler için verildiğine dikkat edilecek.)

-Tapu kaydı istenilecek ve Ada ve Parsel numaralarının yapı kayıt belgesi ile örtüştüğüne bakılacak.

-Harita Mühendisi veya Lisanslı bürolarca getirilen dosyalarda mutlaka sözleşme aranacak.

-Sözleşmeye uygun olarak Damga vergisinin yattığına bakılacak.

-Zemin  Tespit Tutanağı krokisi olacak (Bu krokide ‘’taşınmazın imar planında umumi hizmet alanlarına denk gelen kısmı yoktur.’’ şeklinde beyan alınıp kaşe  ve imzası bulunacak.

 

        2)Tapuya gönderilen yazı ekinde EK-3 Tapu kayıt belgesi bulunacak, Ek-5 ile ilgili belediyesince           sadece  yola terki  olanlar için ‘’Yola Terki’’ yapılmıştır, yazısı aranacak.

        3) Parsel üzerinde Ruhsatlı yapı var ancak bu ruhsatlı yapı üzerine kaçak ilave yapı eklendi ise kaçak katların, Yapı Kayıt belgesi  ve ruhsatlı katların ilgili belediyesince tasdikli ve onaylı Yapı kullanma izin belgesi olacak ve toplam yapının tamamının cins değişikliği yapılacaktır.

        4)Komşu parsele tecavüzlü bina var ise komşu parsel maliklerinin muvafakatı istenecek.

        5) Yapı Kayıt belgesi n için ödenen mebla kadar bir bedeli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın muhasebe birimine yatırıldığına dair belge, aynı cins değişikliği yapılacaktır

       6)Karma olarak talep edilen (oturma raporu+yapı kayıt belgeli binalarda) beyannamenin düşünceler kısmına hangi katların yapı kayıt belgesine istinaden cins değişikliği yapılması belirtilmelidir.

   NOT: Terk işlemi yapılacak parsellerde Ek-2 hazırlanıp Çevre  Şehircilik Bakanlığı ve ilgili belediyelerde terk işlemi tamamlandıktan sonra (tescil)  belediyeden terk edildiğine daire yazı (imar durumu) alınacak.

   NOT: Kadastro harç miktarı  sözleşmenin  %10’u kadardır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum