Hasan Yılmaz

Hasan Yılmaz

Tevhitli İmar Durumu

A+A-

Tevhitli İmar durumu  parselinizin yapılaşma haklarını  gösteren belediye  tarafından ilgilisinin talebi üzerine hazırlanan belgedir.

İmar durumunda  parselin çekme mesafeleri yapılaşma hakları ve kat yükseklikleri  vardır. Bazı parsellerde  cephesinin  dar olması ,yola cephesi olmaması durumlarında  kısacası tek başına inşaat yapılamaması durumlarında belediye imar durumlarında  komşu parsellerle  birlikte hareket etme  zorunluluğu getirir.

Bu gibi parsellerde  A parselin B parselle tevhit edilmesinden sonra  inşaat izni verilebilir şartı vardır.Bu tevhit şartı sözkonusu parselleri akrabalıktan ileri bir bağla birbirleri ile beraber hareket etmeyi gerektirecek bir şarttır.Eğer böyle bir imar durumu elinizde varsa komşu parsel maliklerini  ikna edip birleştirme işini yapmaya çalışırsınız.

Söz konusu tevhitli imar durumunda sizin parselinizde tekkatlı bir yapı ,tevhit edilecek parselde 4 katlı bir yapı ve kat mülkiyetine geçmiş bir durum varsa  işiniz  çok zordur. Tevhitli parsel malikleri  anlaşma sağlayamadığı durumlarda

yıllarca beklemeye mahkum  bırakılmaktadır. Bu gibi tevhitli imar durumlarında ortaklığın giderilmesi davası açılamamakta mahkemeler  şeklen  şuulu olmalarından dolayı davaları ret etmektedir.

Belediyeler bu gibi imar durumlarıkarşısında çözüm yolu gösterememektedir.Aslında sorunun oluşmasını  belediyelerin geçmiş yıllardan gelen imar planı uygulama yöntemlerinden kaynaklanmaktadır. Belediyeler imar planlarını uygularken parsellerde yolaterk  yaptırarakuygulatma yerine imar kanunun 18.maddesini resen uygulansaydı  imar durumu verilemeyen parseller oluşmayacaktı.

Belediyeler tevhitli imar durumunu  verirken anlaşma sağlanmaması  durumlarında  3194 sayılı imar kanunun 18.madde uygulamasını  yürürlüğe koymalıdır.

Sizleretevhitsiz imar durumları ile karşılaşmanızı diliyorum

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.