Niyazi Gültekin

Niyazi Gültekin

Tapuda Son 1 Yılda Neler Değişti?

A+A-

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü, Türkiye’de inovasyon ve dijital entegrasyonun en iyi uygulandığı kurumların başında geliyor.

Son dönemde uygulanan kolaylıklarla Tapu’daki bürokrasi büyük oranda kalktı.

Tapu ve Kadastoru’da Son 10 yıldaki gelişme muazzam düzeyde. Son 1 yılda ise işlemler o kadar kolaylaştırıldı ki...

Gelin son 1 yılda Tapuda yaşanan gelişmelere beraber göz atalım;

Tapuda Qr Kod Dönemi

2018 yılının sonlarına doğru uygulamaya başlanan QR kod uygulaması sayesinde gayrimenkul ile ilgili tüm verilere dijital ortamdan ulaşılabiliyor. QR kod uygulaması sayesinde alacağınız gayrimenkulün lokasyonunu haritadan da kolayca görüp detaylı bir şekilde inceleyebiliyorsunuz.

Fotoğraf Zorunluluğu Kalktı

Tapu senedinde fotoğraf zorunluluğu bu yılın temmuz ayında kalktı. Tapu sicil müdürlükleri yıllık ortalama 3 milyon fotoğrafı tapu senetlerinin üzerine yapıştırıyordu. Bu zorunluluğun kalkmasıyla 150 milyon lira da tasarruf sağlanmış oldu.

Alıcı Ve Satıcının Faklı İlde İşlem Yapabilecek

Tapu Kanunu'nda yapılan değişiklikle alıcı ve satıcının aynı anda, satışı  yapılacak olan gayrimenkulün bulunduğu ilde olma zorunluluğu kalktı. Alıcı ve satıcı başka bir ilde bile olsa alım-satım işlemini bulunduğu ilin tapu müdürlüğünde yapabilecek. Örneğin alıcı ve satıcı İzmir’deki bir tapu müdürlüğünde İstanbul’daki bir gayrimenkulün alım satım işlemini yapabiliyor.

Yurtdışında 12 Ülkeye Tapu Müdürlüğü

Tapu ve Kadasto Müdürlüğü yurt dışında gayrimenkul satışını artırmak için 12 ülkede tapu temsilciliği açacak. İlk tapu temsilciliği Almanya’nın Berlin kentinde açıldı. Bu sayede yabancılar ve gurbetçiler Türkiye’ye gelmeden tapu işlemlerini halledebilecek.

4 Belge e-Devlet Üzerinden Alınabilecek

Tapudaki son düzenleme ile; Tapu senedi, ipotek belgesi, taşınmazın tapu kaydı ve hisseli taşınmaz tapu kayıtları, 2020’nin  ilk yarısından itibaren tapu müdürlüklerine gitmeden ‘e-devlet’ üzerinden alınabilecek.

Tüm bu düzenlemelerle tapuda vatandaşların işleri oldukça kolaylaştı ve bürokrasi azaldı.

Tapuda işlem sayısı her yıl artmasına rağmen bekleme ve işlem süresi sürekli düşüyor. Randevu sistemi sayesinde hiç beklemeden işlem yapılabiliyor.

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü, kamu bürokrasisinin çok ağır olduğu ülkemizde diğer tüm kurum ve kuruluşlara model olmalı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.