Niyazi Gültekin

Niyazi Gültekin

Sığınaklar Savaşlardan Daha Tehlikeli!

A+A-

Herhangi bir savaşa girmeden veya kimyasal bir saldırıya maruz kalmadan önce oturduğunuz apartmanın (varsa) sığınağına girip 1-2 saat durun bakalım. O zaman bu yazıda anlatmak isteyeceklerimi daha iyi anlarsınız.

Türkiye’nin darbe döneminden kalma bir sığınak yasası var. Bu yasaya 2010 yılında bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından bazı düzenlemeler/yenilikler getirildi. Yasaya göre 12 bağımsız bölümden fazla olan tüm binalarda sığınak yapma zorunluluğu var.

Sığınak yapılıyor yapılmasına ama çoğunun işlevi daha sonra değiştiriliyor. Ruhsat alındıktan sonra depo, otopark veya konut olarak kullanılmaya başlanıyor. Bu durum yasaya aykırı diyeceksiniz ama hala sığınak olarak kullanılanların durumu çok daha kötü. İmar planlarında zorunlu kılınan sığınakların uygulamada hiçbir karşılığı yok.

Savaş ve kimyasal saldırılarda hayat kurtaracak sığınaklarda; dayanıklı gıda, temiz su, battaniye, temiz giyecek ve en önemlisi iyi bir havalandırma sistemi bulunması gerekiyor. Bizim ülkemizdeki binaların hangisinde böyle bir sığınak var.

Bizde başıboş bırakılmış, kir ve çöp içerisinde, 2 saat kalan birini nefessiz bırakacak boğucu bir havası olan, farelerin cirit attığı sözde sığınaklar var. Bırakın bu sığınakların hayat kurtarmasını, sığınaklara girseniz hasta olarak çıkarsınız.

Allah korusun, bir savaşa veya kimyasal saldırıya maruz kalırsak dışarda kalanların sağ kalma ihtimali sığınaklara sığınanlardan daha yüksek olur.

***

Sığınaklarla ilgili köklü bir değişiklik şart. Ben bina altlarına işlevsiz sığınak yapılması fikrini çok doğru bulmuyorum. Hatta tam tersine bu sığınakların otopark, konut veya ticari alan olarak kullanımına izin verilmesi (zaten birçoğu o şekilde kullanılıyor) gerektiği kanaatindeyim.

Yeni imar planlarından sığınak çıkarılmalı. Buna alternatif olarak sığınak yerine belli bir bedel tahsil edilerek sığınak bütçesi oluşturulmalı. Çevre Şehircilik Bakanlığı ve yerel yönetimlerin bu bütçeyle her mahallede, parkların veya meydanların altında toplu ve işlevsel sığınaklar inşa etmesi gerekir. Bu sığınaklarda dayanıklı gıdalar, temiz su, battaniye, temiz kıyafet stoklanmalı ve iyi bir havalandırma sistemi ile tam işlevsel hale getirilmelidir.

Şu anda yapılan sığınakların hiçbiri işe yarar durumda değil. Sığınakların bırakın kimyasal bir saldırıya karşı koruma sağlamasını, kendi havasını temizleyecek filtre sistemi bile yok. Bu yüzden ivedi bir şekilde bu duruma el atılması gerekiyor.

Allah hiçbirimizi şu anki sığınaklara mecbur edecek bir savaş veya kimyasal saldırı mecburiyetinde bırakmasın. Amin!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum