Niyazi Gültekin

Niyazi Gültekin

Sıfır Konutun Cazibesi Arttı!

A+A-

2019 yılının sonlarına kadar sıfır konut satışlarının toplam satışlar içerisindeki payı yüzde 50 civarındayken ekonomik krizin etkisiyle 2019’un başlarından itibaren hızla gerilemeye başladı.

Kamu bankalarının sıfır konutu desteklemesine ve daha düşük faizli kredi olanakları sunmasına rağmen sıfır konut satışlarında istenilen artış bir türlü sağlanamadı.

Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını 0,64 ve 0,74 seviyesine indirdiği haziran ayında sıfır konut satışları yüzde 155 artmasına rağmen toplam satışlar içerisindeki payı yüzde 31’de kaldı.

Sektör temsilcilerinin sıfır konutun daha çok teşvik edilmesi için yaptığı çağrılar sonucunda kamu bankaları sıfır konutların cazibesini daha da artıracak bir adım attı.

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası ikinci el konutlarda 0,74 olan faiz oranlarını 0,79’a çıkararak sıfır ve ikinci el konut arasındaki 0,10 puanlık faiz makasını 0,15 puana çıkardı. Ayrıca sıfır konutta 180 ay vadeye kadar kredi kullanılabilirken ikinci elde vade 120 ay ile sınırlandırıldı.

Faiz oranlarındaki son düzenleme ile birlikte sıfır konut daha da cazip hale getirildi.

Örneğin 300 bin TL kredi çekecek olan bir yatırımcı sıfır konut satın alırsa 35 bin TL daha az ödeyecek.

120 ay vadeli 300 bin liralık konut kredisinde Sıfır konut için aylık taksitler 3.589 TL, toplam geri ödeme ise 430 bin TL olarak sabit kalırken, ikinci el konutlarda aylık taksitler 3.878 TL, toplam geri ödeme 465 bin TL’ye yükseldi.

Yani 300 bin TL’lik kredi kullanıp ev alacak olan bir kişi, sıfır konut alacak olursa 35 bin TL kara geçmiş oluyor.

Bu durum da sıfır konuta olan talebin daha da artmasına neden olacak.

***

Sıfır konut almanın diğer önemli avantajı da ikinci el konuta oranla daha yüksek primler sağlaması.

Sıfır konut ile ikinci el konutta fiyat artış hızı aynı değil. Sıfır konutlar ikinci el konutlara oranla çok daha fazla değer kazanıyor. Temelden alınan konutlar teslim sürecine kadar yüzde 40-50’lere varan kazançlar sağlıyor.

Kısacası sıfır konut satın alanlar hem kredi kullanırken kazanıyor, hem de değer artışından kazanıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.