Niyazi Gültekin

Niyazi Gültekin

Muhalif İnşaattan İktidar İnşaata!

A+A-

Son 3 dönemdir İzmir Ticaret Odası’nda 67. İnşaat Yapım Onarım komitesi seçimlerini kazanan Müteahhitler Federasyonu, Ticaret Odası başkanı Ekrem Demirtaş’a muhalif bir tavır tutunuyordu. Başkan ve komite muhalif olunca haliyle bundan en çok inşaat sektörü etkileniyordu.

Son 10 yıldır İzmir Ticaret Odası’nda inşaat sektörü lehine olacak neredeyse hiçbir çalışma yapılmadı desek pek yanlış olmaz herhalde.

Bu yıl Necip Nasır’ın başkanlığını yaptığı Müteahhitler Federasyonu ile Ziya Dağlıer’in başkanlığını yaptığı İzmir Müteahhitler Federasyonu’nun kırmızı listesi başkanlık seçiminin belirleyici faktörü oldu.

İZTO başkanlığı için yarışan Ekrem Demirtaş ve Mahmut Özgener inşaat komitesinde rakip olarak yarıştı. İnşaat komitesinde seçimleri kazanan Ticaret Odası’ndaki seçimlerde büyük bir avantaj sağlayacaktı. Bilakis öyle de oldu. İnşaat Komitesinde seçimi kaybeden Demirtaş başkanlık yarışında da büyük bir yara aldı. Nihayetinde seçime 12 saat kala çekilmek durumunda kaldı.

Başkanlık seçimini inşaat komitesi kazandı desek doğru bir ifade olacaktır. İnşaat komitesindeki seçimleri Ekrem Demirtaş kazanmış olsaydı rüzgar tam tersine esecekti. Malum bizim insanımız güçlünün yanında durmayı seviyor. Mahmut Özgener seçimden güçlü bir şekilde çıkınca Ekrem Demirtaş’a meyilli olan birçok meclis üyesi de hemen Özgener tarafına geçmeye başladı.

***

Bu seçimin sonucu en çok inşaatçıları sevindirmiştir. İnşaat komitesinden meclis üyesi seçilen İzmir Müteahhitler Derneği başkanı İsmail Kahraman da Mahmut Özgener’in yönetim kurulu listesinde yer buldu. Yıllardır muhalif olarak kendine Ticaret Odası’nda yer bulamayan inşaat komitesi bu saatten sonra odanın gücünden en iyi şekilde istifade edecektir. Seçim sürecinde müteahhitlerle çok kez bir araya gelen ve sözler veren Özgener’in de inşaat sektörü için tüm imkanları zorlayacağına inanıyoruz.

Özellikle fuar organizasyonları, yurtdışı tanıtımı, yurtdışındaki müteahhitlik iş hacminin artırılması ve sorunların gündeme getirilmesi konusunda çok geri kalmış olan sektörün yeniden canlılık bulacağını ve sektör için bir ‘değişim’ sürecinin başlayacağını umut ediyoruz.

Yeni tip imar yönetmeliği, otopark yönetmeliği, ilçelerdeki tapuları  Alsancak’a taşınması vb. konularda müteahhit arkadaşlarımızın çok fazla şikayeti var. İzmir Ticaret Odası’nda bu sorunları çözmek için var gücümüzle mücadele edeceğiz.

Bu değişim başarıya ulaşması ve inşaatın ulaşabileceği en zirve noktaya gelmesi için bizlere büyük görevler düştüğünü biliyoruz. Bu görevlerimizi en iyi şekilde yerine getirmek için çabalayacağımızın da sözünü veriyoruz.

Not: Müteahhit arkadaşlarımız İnşaat Sektörü ile ilgili tespit ettikleri sorunları insaatderyası@gmail.com adresi üzerinden tarafımıza iletebilirler. Bizde bu sorunları çözebilmek için elimizden geleni yapacağız.  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.