Hasan Yılmaz

Hasan Yılmaz

Köyler Plan Bekliyor!

A+A-

Büyükşehir Belediye Yasası ile illere bağlı ilçelerin mülki sınırları içerisinde yer alan köy ve belde belediyelerinin tüzel kişiliği kaldırılmış, köyler mahalle, belde belediyeler ise belde ismiyle tek mahalle olarak bağlı bulundukları ilçenin belediyesine katılmıştır.

Mahalle kapsamına alınan köyler daha önce mücavir alan dışında kalan bölgede kalıyor ise valilik denetiminde köy yerleşik alan uygulamaları ile yapılanma haklarını kullanıyordu.

Belediye mücavir alanı kapsamında kalan köyler imar yönünden ilgili belediyesinden yapılanma haklarını kullanıyorlardı. Köylerde 1/1000 ölçekli imar planı yoktu. Büyükşehir Belediye Kanunu ile mahalle olan belde ve köylerin nazım plan ve uygulama imar planlarının yapma ve yaptırma yetkisini büyükşehir belediyesine verildi.

Büyükşehir Belediyeleri yeni oluşan mahallelerin şu ana kadar imar planlarının yapımı ile ilgili gözle görülür bir aşama gerçekleştirmemiştir.

Halihazır haritalarının yaptırılması, imar planına esas jeolojik etüt raporlarının hazırlanması ilgili kurum görüşlerinin  alınarak  nazım plan ve uygulama imar planlarının  hazırlanarak onayı ve yürürlüğe girmesi ile imar planı sorunu ortadan kalkacaktır.

İmar planları yapılırken  bölgenin özelliklerine ve dokusuna  uygun plan notları geliştirilmesi köy sakinlerinin ticari yeni düşünceler içinde olmasını  sağlayacaktır. Köy muhtarlıkları ya da yöresel dernekler ile yapılacak görüşmeler sonucu ortak akıl hakim kılınmalı, yapılacak planlarda turizm, sit ya da orman alanında olan  köylüye imarlı konut alanı ve sosyal donatı alanlarının oluşturulmasının yanında ticari faaliyetlerde bulunabilecek butik otel ,ev pansiyonculuğu, köylünün ürettiği organik ürünlerin uygun ortamlarda satışını yapabilecekleri  butik satış alanları, köy meydanları , köy konakları, otoparklar, genel tuvalet  alanları plan notları ile desteklenmelidir.

Örnek vermek gerekirse köy meydanları köylünün bir araya geldiği, düğünlerin yapıldığı, festivallerin gerçekleştiği önemli kamusal alanlardır.

Sayın belediye başkanlarım, saygıdeğer meclis üyelerim, belediyelerin planlama müdürlüklerinde çalışan değerli şehir plancıları;  köylerimiz uygulanabilir imar planlarının yapılmasını beklemektedir.

Sevgiyle kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum