Niyazi Gültekin

Niyazi Gültekin

Ekonominin Diktatörleri!

A+A-

Ekonominin de diktatörleri vardır. İstediği fiyatı dayatan, istediği gibi stoklayan, yasal karaborsacılık yapan diktatörler.

Türkiye’nin de ekonomi diktatörleri: Demir Tüccarları

Mayıs ayında ‘Demir Tüccarları’ başlığıyla bir yazı kaleme almıştım. Demir sektörünün 80’li yılların karaborsa algısından kurtulamadığını söylemiştim, yine söylüyorum. İnşaat demirinde; stoklama, karaborsadan satış yapma, hurdaya zam geldi, döviz arttı bahaneleriyle aşırıya varan zamlar yapma geleneği hiç terkedilmedi. 

16 Mayıs günü kaleme aldığım yazımda, demirin 2016 yılının başlarında ton fiyatı 1.330 lira civarında iken 2017 yılında 2.000 liraya çıkmasını eleştirmiştim. Eleştirmez olaydım!

Mayıs ayında inşaat sektöründe de demir fiyatlarına karşı bir kamuoyu oluştu. Çok sert eleştiriler geldi. Hatta İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu iş bırakma eylemi çağrısı yaptı. Bu tepkiler üzerine ekonomi Bakanlığı da harekete geçti. Ekonomi Bakanlığı demir ithalatında uygulanan yüzde 30 gümrük vergisi oranını yüzde 10’a indirdi. Ama bu da yetmedi. İlk başlarda demir fiyatları 1.750-1.800 dolaylarına kadar düşse de daha sonra fiyat artışı hızlı bir şekilde devam etti. Bugün demir fiyatı 2.500 lirayı geçtiı.

Neden fiyat artırdınız diye sorsanız her zaman bahaneleri hazır. Yok hurda fiyatları arttı, yok döviz arttı, yok canımız sıkıldı falan filan… Ev fiyatları arttığında ise tek suçlu müteahhit oluyor. Demir fiyatlarındaki yüzde 150 zammı gören yok. Beton fiyatlarındaki zammı gören yok. Diğer inşaat malzemelerindeki zamları gören yok. Şehir merkezinde arsa paylarının yüzde 50-60’larda olduğundan hatta iyi bir lokasyonda bu oranın yüzde 80’lere kadar çıktığını gören hiç kimse yok. Tek suçlu yine müteahhit!

**Fiyatları Artırmayın, Söz eleştirmeyeceğiz**

Neyimize lazım diktatöre başkaldırmak! Diktatörün verdiği bir fermana itiraz edilir mi? Koskoca bakanın aldığı önlemler fayda etmedi bunlara. Bizim itiraz etmeye hakkımız mı kalır. O tüccarlar, fiyatı 1 yıl içerisinde 1.330 TL’den 2.000 TL’ye çıkarmışlarsa elbette bir bildikleri vardır. 2.000 liraya razı olmazsan alırsın 2.500 liradan. 2018’de artık 3.000 liradan mı alırız Allah bilir. Artık biz eleştirmekten, fiyatları düşürün demekten bıktık. Bu ‘kazık’ fiyatlara da razıyız. Yeter ki siz fiyatı artırmayın söz bir daha eleştirmeyeceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.