Niyazi Gültekin

Niyazi Gültekin

Döviz ve Faizden Kaçış, Gayrimenkule Dönüş Süreci!

A+A-

Merkez Bankası’nın politika faizlerinde 425 baz puanlık faiz indirimi ekonomide yeni bir sürecin başlangıcı olacak.

Geçtiğimiz yılın ilk yarısında dövizdeki hareketlilik ile reel sektör gerilemeye başlamıştı.

Piyasalardaki bu hızlı gelişme yatırımcı reflekslerinde de kendisini gösterdi.

Yatırımcılar hızlı bir şekilde reel sektörden uzaklaşarak finans sektörüne yöneldi. Yatırımcının bir kısmı döviz alımı yaparken büyük bir çoğunluğu yüzde 30’leara varan mevduat kazançlarını tercih etti. Mevduatta biriken para ülke tarihinin en yüksek seviyelerine ulaştı.

Evini, arabasını ve diğer likitidelerini satarak mevduat ve döviz yatırımı yapan çok insan gördük.

***

Her zaman söylüyorum, söylemeye devam edeceğim; faiz hiçbir zaman para kazandırmaz. Çünkü faiz oranları ve enflasyon hep paralellik gösterir. 

Faizden kazandığınızı enflasyona verirsiniz.

****

1 yıldır finansal gelişmeler hep faiz ve döviz lehineydi. Ancak 2019’un ikinci yarısında başlayan toparlanma süreci ile enflasyon gerilemeye başladı. Enflasyonun gerilemesine paralel olarak faiz oranları da geriliyor.

Son olarak Merkez Bankası’ndan gelen 425 baz puanlık faiz indirimi piyasalarda çok olumlu karşılandı, faiz ve enflasyon arasındaki makas daraldı.

Ekonomimiz bu süreç içerisinde direnç de kazandı. Geçtiğimiz yıl yaşanan her negatif gelişmeye döviz sert tepki verirken son aylarda dövizin tepki verme gücü de gittikçe azaldı. Temmuz ayı içerisinde S-400 krizi, Avrupa Birliği yaptırımları ve Fitch’in Türk bankaların kredi notunu düşürmesi gibi çok ciddi gelişmelere rağmen döviz yükselmemiş, tam tersine gerilemiştir de.

Şiddetli bir sarsıntıdan sonra ekonomimizin ayakları yere basmaya başladı.

***

Küresel gelişmelerin de ekonomik toparlanma sürecinde bize büyük bir yardımı dokundu. G-20 zirvesi sonrası ticaret müzakerelerinin yeniden başlaması, FED ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirimi sinyalleri ile dünya devlerinin para politikalarında gevşemeye gitmesi piyasaların biraz rahatlamasına neden oldu.

Konut kredileri ve mevduat faizleri Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı sonrası hızlı bir şekilde düşüşe geçecektir.

FED toplantısından faiz indirimi haberi gelirse dövizdeki düşüş devam eder.

Ekonominin kırılganlık testini geçmesi sonucunda faiz ve dövizdeki iniş uzun süreli olacak ve riskler azalacaktır.

Faiz ve dövizdeki gerileme ile yatırımcılar finans sektöründen kaçmaya başlayacak ve yeni yatırım arayışları başlayacak.

Bu noktada gayrimenkul sektörü çok büyük fırsatlar sunuyor. Son 1 yılda inşaat maliyetlerindeki yüzde 40’lık artışın konut fiyatlarına yansıtılmaması yatırımcının iştahını kabartacak.

Konuta en erken dönen yatırımcı en çok kazanacak. Konut stokları tükendikçe ve inşaat sektöründeki finansman sıkıntısı azaldıkça konut fiyatları kademeli olarak artacaktır.

Gayrimenkule erken dönen yatırımcı da kazancını kademeli olarak artıracaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum