Hasan Yılmaz

Hasan Yılmaz

Deformasyon!

A+A-

Birkaç gün önce İzmir'de Tapu sicil müdürlüğünde arkadaşıma çay içmek için uğradım. Kendisini gergin gördüm. Hayırdır diye sorduğumda çalışkan bir personeli ile satış işlemi olan vatandaşın tartıştığını söyledi. Daha sonra konuyu kısaca bana anlattı. Şimdi size benim ağzımdan anlatmaya çalışacağım.

Konut sektörünün hızlı tırmanışı, arsa üretiminin olmamasından dolayı yatırımcıyı arsa bulmak için uzun soluklu mücadelelere yönlendirmektedir. İzmir içinde parsellerin %90 oranında dolu olduğu, kalan boş arsaların % 10’luk kısmının %50’sinde teknik plan sorunları, %50'sinde hukuki sorunlar olduğu bilinmelidir.

Bu bilgiler ile yola çıktığımızda arsa ararken karşınıza çıkan alternatiflerde sorunsuz parsel bulmanız zordur.

Gelelim esas konuya...

Bir yatırımcı  İzmir içinde yıllarca çözümü bulunamamış, 80 ortaklı bir arsanın satın alınması için yola çıkar. Bu iş için çözüm ortağı olarak bir avukata gerekli hukuki işleri yapmak üzere vekalet verir. Zaman içerisinde bir takım hisseleri satın alırlar. Amaçları parsel üzerinde hisse paylarını satın alarak çoğaltmak ve ortaklığın giderilmesi davası ile parselin satışını sağlayarak tamamını satın almaktır. Bütün hissedarları bulup satmayı düşünür müsünüz diye sorulmaktadır. Parsel içindeki hissedarlardan  bir bayan 1942 doğumludur ve İzmir dışında yaşamaktadır. Avukat bu bayanla irtibata geçer. Çocukları vardır. Çocuklarına annelerinin E devlet şifresini aldırtır. E devlet üzerinde kadının İzmir’deki taşınmazda hissedar olduğu anlaşılarak doğruluğu teyit edilir. Hissenizi satar mısınız sorusuna olumlu cevap alırlar. Sağlık raporu, noter masrafı ve satış için avans gönderilir. Avukata satış vekaleti gelir. Belediyeye beyan değeri için giderler. Uzun zamandır emlak vergisi ödemesi yapılmadığı için belediyece konulmuş haciz vardır. Borcu öderler haczi kaldırırlar ve taşınmazın emlak beyan değeri alırlar.

Uzunca uğraşların sonunda vekalet ile satın alınmak üzere Tapu sicil müdürlüğüne müracaat ederler. Tapu müdürlüğünden vekaletnamede eksiklik var diye mesaj gelir. İlgili Avukat gider memurla görüşür. Memur vekaleti veren kişinin satışı istenilen hisse sahibi ile aynı kişi olmadığını isim benzerliği olduğunu taşınmazda hissesi olan kişinin doğum tarihinin 1933 olduğunu söyler.

Ortam gerilir, aylarca süren uğraşların ardından boşa uğraşmışlıkla tartışma olur. Tapu sicil müdürlüğünde işlemi yapan memur haklıdır ve işlem iptal olur. Türkiye’de TC kimlik numarasından önceki yapılan tapu işlemlerinde E devlet üzerinde  adınıza olmayıp sa adınıza görünen taşınmazların sayısı oldukça fazladır. E devlet üzerinde adınıza çıkan taşınmazlarda sizin olmayanlar için hak iddia edemezsiniz.

Hayatında hiç İzmir'e gelmemiş İzmir'de yaşamamış bir kişinin kendisine İzmir'de bir taşınmazda ortaklığınız var bilgisi verildiğinde, İzmir'de taşınmazı olmamasına rağmen sessiz kalıp  menfaatlenmesi için girişimlerde bulunması doğru olmayan bir davranıştır.

Ahlaki deformasyon toplumun her kesiminde farklı şekillerde kendini göstermektedir. Çocuğumuza yedi yaşındayken yerde bulduğu parayı almaması gerektiğini öğretemezsek yetmiş yaşına geldiğinde kendisine ait olmayan maddi ve manevi değerleri reddetmesini bekleyemeyiz.

Saygılarımla.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.