Niyazi Gültekin

Niyazi Gültekin

Belediyelerde Ruhsat Molası!

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu 2017 yılı ocak-eylül dönemine ilişkin ‘Yapı İzin İstatistikleri’ni açıkladı. 2017’nin ilk 3 çeyreğinde 222,4 milyon metrekare alana yapı izni verildi. Yapı izni verilen daire sayısı 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 57 artarak 1 milyon 106 bin 389 oldu.  İstanbul’da 232 bin 316 daireye, Ankara’ya 88 bin 994 daireye İzmir’de ise 67 bin 41 daireye yapı izni verildi.

İstatistiklerde ‘Yeni Tip İmar Yönetmeliği’nin etkisini çok açık bir şekilde görülüyor. Yeni İmar yönetmeliği 4 kez ertelendikten sonra 1 Ekimde yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelikteki yüzde 25 ek emsal hakkının kaldırılması, çekme mesafesinin getirilmesi gibi müteahhitlerin aleyhine olan değişiklikler projelerin çekilmesine neden oldu.

Çevre Şehircilik Bakanlığı, yeni imar yönetmeliğinin yürürlüğe girme süresini 1 Temmuz olarak açıklasa da sektördeki talep üzerine 1 Temmuzda resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe geçici bir madde eklenerek yürürlüğe girme tarihi 1 Ekim olarak belirlendi.

Hem yönetmeliğin yayınlanma tarihi olan 1 Temmuz, hem de yürürlüğe girme tarihi olan 1 Eylülden önce müteahhitler eski yönetmeliğin verdiği haklardan faydalanmak için proje onaylatma yarışına girdi.

Belediyelerin imar birimlerinde proje dosyaları yığıldı… Belediye personeli akşam mesai yapmak zorunda kaldı... O da yetmedi belediyeler hafta sonu da çalıştı. Nihayetinde 1 milyon 106 bin 389 daire yapı izin belgesi aldı.

Elindeki projelerin mimari onayını alan müteahhitler 1-2 yıl bu projelerle meşgul olacaklardır. Bu yüzden 2018 yılında yapı izin istatistiklerinde bu yıl yaşanan rekor artışın aksine rekor bir düşüş yaşanacağını da tahmin ediyorum.

Gece ve hafta sonu mesaisine kalan, yoğun bir tempoyla çalışan belediye personelleri geçici bir mola verebilecek. İş yükünün hafifleyeceği bu dönemde, belediyelere gelecek olan proje sayısı az olacağından iyi incelenme, nitelikli projeler ortaya çıkarabilme fırsatı da sunacaktır.

4 kez ertelendikten sonra resmi gazetede yayınlanan, yayınlanmadan önce müteahhitleri ruhsat telaşına sokan, yayınlandıktan sonra müteahhitlerin tepkisiyle karşılanan yeni imar yönetmeliği, sektörde yaratacağı etkiyi istatistiklerle de göstermiş oldu.

İlerleyen dönemlerde inşaat sektörünü lehte veya aleyhte nasıl etkileyeceğini hep birlikte göreceğiz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.