Niyazi Gültekin

Niyazi Gültekin

Bakana Teşekkür, Tüccara Mesaj!

A+A-

Geçtiğimiz hafta ‘Demir Tüccarları’ başlığıyla ele aldığım köşe yazımda demir fiyatlarının spekülatif artışlarının sebeplerini anlatmış ve bu artışların engellenmesi için ithal demirin önünün açılması gerektiği önerisinde bulunmuştum.

Aradan 1 hafta geçtikten sonra çağrımızın karşılığını aldık. Dün inşaat sektöründeki demir sorununa el atacağız açıklamasında bulunan ekonomi bakanı bugün demir sorununu çözmek için demir ithal edileceğini, hatta ithal demirde vergi oranını sıfırlamayı düşündüklerini açıkladı.

Önerilerimizin dikkate alınmasından memnunuz. İnşaat sektörünün bu sorununa kayıtsız kalmayan Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi’ye de duyarlılığından dolayı tüm meslektaşlarım adına teşekkür ediyorum.

İnşaat demiri fiyatlarındaki yıllardan beri süregelen denetimsizlik, ve spekülatif fiyat artışları umuyoruz ki bundan sonraki dönemde yaşanmayacak.

İthal demirin iç piyasaya girmesiyle son 1 yılda yüzde 70-80’lere ulaşan zamların daha aşağı seviyelere ineceğini ümit ediyorum.

Bu yazımı çok uzatmayacağım. Zaten önceki yazımda inşaat demiri sektörü ile ilgili ayrıntılı analizler yapmıştım. İnşaat demirinde meydana gelen orantısız fiyat artışlarının nedenlerini ve çözüm önerilerimi ‘Demir Tüccarları’ başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Burada bugüne kadar diledikleri gibi at koşturan, diledikleri gibi fiyat politikası belirleyen, karaborsacılık yapan Demir Tüccarlarına iki çift sözüm olacak.

Hepimiz yaşadığımız, ekmek yediğimiz bu ülkeye değer katmaya çalışıyoruz. Ülkemizi ekonomik anlamda daha ileriye taşımak için çabalıyoruz. Daha çok üretip, daha güçlü bir ekonominin ön ayağı oluyoruz. Bu ülkede bürokratlar, siyasiler, kamu görevlileri kadar iş adamlarının da fedakarlık yapması gerekiyor.

Ekonominin en zor dönemden geçtiği 15 temmuz sonrasında, dövizin tavan yaptığı dönemde ekonomiye destek olmak yerine, stoklarınızda hurda demir olmasına rağmen döviz artışını gerekçe göstererek fiyatlara anında zam yaptınız. Ekonomiye destek olmanız gerekirken ekonomiye bir darbe de siz vurdunuz. Birçok inşaat firması faiz indirimi yaparken, döviz bozdurana indirim yaparken, inşaat maliyetlerindeki artışları kendi cebinden karşılayıp konut zamlarını ötelerken siz müteahhite bir yük daha bindirdiniz.  Kimse bunu unutmayacak.

Elbette imkanlarımız el verdiği sürece, ithal demir ile aynı fiyatta olduğu sürece yerli demir kullanmaya devam edeceğiz. Yerli ekonomiye zarar vermeyi hiç düşünmedik. Ama yerli tüccarlar yerli ekonomimize zarar vermeye devam ederse ithalden başka alternatifimiz kalmaz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.