Sırrı Esen

Sırrı Esen

684 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname Müteahhitleri Rahatlattı

A+A-

Modern bir toplum olmanın gereği olarak son yıllarda tüketicinin korunması amaçlı hukukumuzda önemli düzenlemeler yapılmıştır. Bu kapsamda halen yürürlükte olan 6502 sayılı yasa, tüketici olarak hepimizin yaşaması muhtemel mağduriyetlerini önlemeye dönük önemli bir hukuki düzenlemedir. Ancak tüm bu düzenlemeler yapılırken bazen farklı mağduriyetler veya istismarların yapılabileceği gözden kaçmıştır. Yaşanan bu sakıncalar bu kez hükümetçe ele alınmış ve Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında 23 / Ocak / 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanan 684 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 8. Maddesiyle giderilmeye çalışılmıştır.

684 sayılı KHK ile getirilen değişiklikler maddeler halinde aşağıda özetlenmiştir.

  • Ön Ödemeli veya maketten konut satışında, tüketicinin herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden 36 aya kadar olan dönme hakkı 24 aya indirildi.
  • Devir ve teslim tarihine kadar sözleşmeden dönülmesi halinde eskiden % 2 olan tazminat tutarı kademeli olarak arttırıldı. Buna göre Sözleşmeden dönülmesi durumunda satıcı; konutun satışı veya satış vaadi sözleşmesi nedeniyle oluşan vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile sözleşme tarihinden itibaren ilk üç ay için sözleşme bedelinin yüzde ikisine, üç ila altı ay arası için yüzde dördüne, altı ila oniki ay  arası için yüzde altısına ve oniki ay ila yirmidört ay arası için yüzde sekizine kadar tazminatın ödenmesini isteyebilir.
  • Sözleşmeden dönülmesi halinde, tüketiciye iade edilmesi gereken tutar ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belge, dönüş bildiriminin satıcıya ulaştığı tarihten itibaren tüketiciye iade süresi eskiden 90 gün iken 180 güne çıkarıldı.

Öteden beri beklenen söz konusu düzenlemeler genel olarak olumlu karşılanmıştır. Zira özellikle kriz dönemlerinde tüketicilerin keyfi tasarruflarla satıştan dönmeleri inşaat firmalarını zor durumda bırakıyordu. Ticari ciddiyetle de bağdaşmayan bu nevi davranışlar inşaat firmalarının ciddi finansman sorunları yaşamalarına neden olmaktaydı. Satış yaptığı düşüncesiyle malzemelere parasını bağlayan inşaat firmaları bu nevi dönüşlerde büyük sıkıntılar yaşamaktaydı. Bu nedenlerle yeni düzenleme yeterli olmasa da bir ölçüde inşaat  firmalarının hakkını korumaktadır. Bu nevi rahatlatıcı düzenlemeler sektörün ivme kazanmasına destek olacaktır.  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.