Tapuda Ekspertiz Zorunluluğu Resmi Gazete'de Yayınlandı

Tapuda Ekspertiz Zorunluluğu Resmi Gazete'de Yayınlandı

Cumhurbaşkanı kararıyla Resmi Gazete'de yayınlanan '2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda gayrimenkul satışlarında ekspertiz zorunluluğu maddesi de yer aldı. Yeni düzenlemeye göre değerleme raporu olmayan gayrimenkuller tapuda satılamayacak.

A+A-

Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre gayrimenkul alım satım değerinin belirlenmesi için yeni bir sistem devreye sokulacak. Tapuda ekspertiz zorunluluğu ile satış bedellerinin tapuda düşük gösterilmesinin önüne geçilecek.

Yeni sistemle beraber 2023 yılında tapudaki satışlara ekspertiz zorunluğu getirilecek. SPK ve BBDK tarafından yetkilendirilmiş değerleme kuruluşlarına ekspertiz yapıldıktan sonra değerleme raporları web tapu uygulamasına yüklenecek. Ekspertiz değerleme raporu olmadığı sürece alım ve satım işlemleri yapılmayacak. 

MÜTEAHHİLERİN VERGİ YÜKÜ ARTACAK

Tapuda ekspertiz zorunluluğu ile birlikte vergi yükü çok yüksek olan müteahhitlerin yükü daha da artacak. İnşaat ruhsatı ve oturma ruhsatı almak için onlarca çeşit harç ödeyen müteahhitlerin KDV yükü de geçtiğimiz aylarda yapılan bir düzenleme ile yüzde 1'den yüzde 8'e çıkmıştı. Konut satışlarında yüzde 2 tapu harcı da ödeyen müteahhitlerin enflasyonist ortamda değer artışından dolayı vergi yükü daha da artacak.

Not: Tapu satışlarında ekspertiz zorunluluğunun yürürlüğe girmesi için bakanlık tarafından yönetmelik çıkarılması gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'na göre tapuda ekspertiz zorunluluğunun 2023 yılında uygulanacağı kesinleşti. 

Resmi Gazete'de yayınlanan karar şu şekilde;

tapuda-ekspertiz-zorunlulugu-resmi-gazetede-yayinlandi.png

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.