Tapu Harcı ve KDV İndirimi Kalıcı Olsun

Tapu Harcı ve KDV İndirimi Kalıcı Olsun

İzmir İnşaat sektörü temsilcileri Tapu harcı ve KDV indirimini değerlendirdi. Hükümetin tapu harcı ve KDV indirimi kararınının sektöre olumlu yansıyacağını belirten sektör temsilcileri bu indirimlerin kalıcı olmasını talep ediyor.

A+A-

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla duyurulan düzenlemeye göre KDV indirimi sadece konutları kapsayacak. Bunun dışındaki dükkan, ofis, büro, apart ünite ve benzeri olarak tanımlanan iş yerlerinin KDV oranlarında indirim uygulanmayacak. Tapu harcındaki indirim ise işyerlerine de uygulanacak. Düşen tapu harcı oranı ise sadece konut ve işyeri alımlarında geçerli olacak, arsa ve arazi alımlarında ise geçerli olmayacak.

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz inşaat sektörü temsilcileri, tapu harçlarının indirilmesi ve KDV’nin yüzde 8’e çekilmesiyle birlikte satışların olumlu etkileneceğini; indirimlerin kalıcı olması halinde sektöre hareket geleceğini kaydetti.

MÜFED Başkanı ve İnşaat Mühendisi Necip Nasır:

KALICI OLURSA ETKİSİ ARTAR”

Geçmişte de tapu harçları ve KDV'nin indirilmesi sektörde olumlu bir rüzgar estirmişti. Yapılan bu düzenlemenin durağan giden satışlara can vereceğini düşünüyorum. Hem alıcı, hem de satıcılar açısından avantaj sağlanacaktır. Tapu rakamlarının düşük olması satış rakamlarını da aşağı çekecektir. Burada önemli olan bu yapılan indirimlerin kalıcı hale getirilmesi olacaktır. Eğer bu gerçekleşirse daha olumlu ve uzun süreli satış ivmelerinin de yakalanacağına inanıyorum.

Tanyer A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer

SATIŞLAR İVME KAZANACAK”

Bir süredir durağan giden konut satışlarının bu son gelişmeyle birlikte canlanacağını düşünüyorum. Bu sektörümüz adına olumlu bir gelişme. Özellikle İzmir gibi yoğun göç alan ve talep gören bir kentte bu ivmenin daha çok hissedileceğini öngörüyorum. Bu durum, halkımız ve inşaat sektörü temsilcileri için önemli bir fiyat avantajı da sunuyor. Bu konuda yapılan indirim ve desteklerin daha uzun soluklu olması da düzenlemenin etkisini artıracaktır.

DRC Grup Kurucu Ortağı Onur Durmuş:

SEKTÖRE HAREKET GETİRİR”

Tapu harçlarının indirilmesi ve KDV’nin yüzde 8’e çekilmesi konut sektörüne önemli bir hareket getirecektir. Yapılan düzenleme 6 aylık olsa bile indirimin önemli etkilerinin görüleceğini düşünüyorum. Konut sektörünün bu gibi desteklere ihtiyacı var. Çünkü gerek artan girdi maliyetleri, gerekse de konut sektöründe yaşanan dönemsel düşüşler bu konuda bir düzenleme yapılmasını gerektiriyordu. Sektörü yavaşlatan vergilerin düşürülmesini de bekliyorduk. Durumu sektör adına ele alacak olursak, bu düzenleme mevcut konut stoğunu eritmenin yanı sıra; yeni yatırımlar için de gerekli adımların atılmasını çabuklaştıracaktır.

Gözde Group Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı:

DÜZENLEME MUTLAKA KALICI OLMALI”

Bakanlık tarafından yapılan bu düzenlemenin çok olumlu olduğunu düşünüyorum. Bu düzenleme kalıcı hale getirilirse bir anlam ifade edecektir. Çünkü bu indirimlerden 6 ay süre zarfında yararlanamayan vatandaşlarımız mağdur duruma düşebilir. Bu avantajın herkes tarafından kullanılabilmesi açısından uygulama kalıcı hale getirilmeli. Yapılan indirim yaz aylarıyla birlikte yavaşlayan sektörün canlanması açısından faydalı olacaktır.

Gordion Group Yönetim Kurulu Başkanı Metin Başalma:

HEM ALICI, HEM DE SATICIYA AVANTAJ SAĞLAR”

Bu düzenleme özellikle büyük metrajlı konut üreten firmaların yaşadığı soruna bir çözüm niteliği taşıyor. Bu uygulamanın kısa sürede de olsa sektöre katkısı olacaktır. Firmalar bu maliyetleri ya fiyatlarına yansıtıyorlardı; ya da müşterilerden talep ediyorlardı.Tapu harçları ve KDV indirimi hem alıcıya hem de satıcılara avantaj sağlar. Daha çok konut sahibi olmak isteyenlerin lehine olacaktır. Burada atılan adım doğru olmakla birlikte, uzun vadeli olarak geçerli olursa daha kalıcı bir çözüm olur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.