1. HABERLER

  2. İMAR

  3. Seferihisar'daki Balıkçı Barınağı İmar Planları İptal Edildi
Seferihisar'daki Balıkçı Barınağı İmar Planları İptal Edildi

Seferihisar'daki Balıkçı Barınağı İmar Planları İptal Edildi

İzmir Seferihisar’da, “Akarca Balıkçı Barınağı” yapımına ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan imar planları, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nin açtığı dava sonucu iptal edildi.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının tarafından İzmir İli, Seferihisar İlçesi, Tepecik Mahallesi, “Akarca Balıkçı Barınağı” yapımına ilişkin 13.04.2020 tarihinde onanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı, TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nin açtığı dava sonucu iptal edildi.

Konuyla ilgili Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından İzmir İli, Seferihisar İlçesi, Tepecik Mahallesi, “Akarca Balıkçı Barınağı” yapımına ilişkin 13.04.2020 tarihinde onanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının bilimsel ve teknik bir gerekçesinin olmadığı, turizm ve 2. Konut (yazlık konut) amaçlı planlanan alanlar ile sahil kullanımı arasındaki ilişkiyi keseceği ve plan bütünlüğünü bozucu nitelikte olduğu gerekçeleriyle yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle Şubemizce açılan dava sonucunda hazırlanan bilirkişi raporunda yer alan hususlar dikkate alınarak, Şubemizce İzmir 6. İdare Mahkemesi’nin 2020/1231 Esas sayılı dosyası ile açılan dava sonucunda hazırlanan bilirkişi raporunda yer alan hususlar dikkate alınarak, Mahkemenin 07.06.2021 tarihli kararı ile söz konusu işlemlerin yürütmesi durdurulmuş, ardından 18.10.2021 tarih, 2021/1315 sayılı kararı ile de iptal edilmiştir.

Kamuoyuna  saygıyla duyurulur.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.