1. HABERLER

  2. İMAR

  3. Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nde Değişiklik!
Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nde Değişiklik!

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nde Değişiklik!

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugünkü resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. İşte imar yönetmeliğinde yapılan değişiklikler...

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 11 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete ile Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Yürürlüğe giren yeni yönetmelik ile beraber imar adaları ve parsellerde herhangi bir yapılaşma bulunmadığı takdirde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından uygun görüşü verilmesi halinde entegre tesis niteliğinde olmayan tarımsal amaçlı seralara bundan sonra muvakkat yapı ruhsatı verilebilecek. 

Ancak bu tip seralarda büyüklüğün 250 metrekare sınırını aşmaması şartı aranacak. 

PLANLI ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 3/7/2017 tarihli ve 30113 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “müdürlüklerince veya yetkilendirilmiş kuruluşlarca” ibaresi “faaliyetleri kapsamında” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 19 uncu maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(2) Herhangi bir yapılaşmanın bulunmadığı imar adalarında yer alan parsellerde, kullanım fonksiyonuna uygun bir yapı ruhsatı müracaatı aşamasında yıkılarak tasfiye edilmek ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün uygun görüşü alınmak kaydı ile entegre tesis niteliğinde olmayan tarımsal amaçlı seralara, 61 inci madde uyarınca muvakkat yapı izni verilebilir. Bu yapılarda, 61 inci maddenin on altıncı fıkrasında belirtilen 250 m2’den fazla olmama koşulu aranmaz.”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 55 inci maddesinin onuncu fıkrasında yer alan “Yalnızca” ibaresi “Şantiye şefi değişikliği ve” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin ekinde yer alan EK-10 FORM ‒ 19 YAPI RUHSATI FORMU ekteki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 5 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 6 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çevre ve Şehircilik Bakanı yürütür.

Eki için tıklayınız

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.