Pendik Batı Mahallesi Riskli Alan İmar Planları Yeniden Onaylandı

Pendik Batı Mahallesi Riskli Alan İmar Planları Yeniden Onaylandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Batı Mahallesi Riskli Alanı Nazım ve Uygulama İmar Planlarını kabul etti. Planlar, 23 Şubat tarihinden itibaren 1 ay süreyle İl Müdürlüğünde askıya çıkarıldı.

A+A-

Bakanlar Kurulu tarafından 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesiyle ilgili kanun kapsamında 12 Aralık 2016 tarihinde yeniden riskli alan ilan edilen Pendik Batı Mahallesi’nde dönüşüm süreci kaldığı yerden devam ediyor. Riskli alana ilişkin hazırlanan 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı, 22 Şubat 2017 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Planlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’nde vatandaşların incelemesi ve itirazlarını yapabilmeleri için 23 Şubat 2017 tarihi itibarıyla 1 ay süreyle askıya çıkarıldı.

Planlama süreci nasıl gerçekleşti?

Batı Mahallesi, 13 Ağustos 2013 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla Riskli Alan olarak ilan edilmiş ve bu çerçevede planlama süreci başlamıştı. 2 yıllık bir çalışma süreci sonrasında 12 Şubat 2015 tarihinde İmar Planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmış; ancak açılan davalar sonucunda Danıştay 14. Dairesinin 14 Ekim 2015 tarihli kararıyla riskli alan kararının, 20 Ekim 2015 tarihli kararıyla da imar planlarının yürütmesi durdurulmuş, riskli alan kararı ve imar planı iptal edilmişti. 

Bu kararla birlikte yeniden çalışmalara başlayan Pendik Belediyesi, 12 Aralık 2016 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla yeniden Riskli Alan Kararı alınmasını sağladı. Karar, 31 Aralık 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Riskli Alan Kararının alınmasına müteakip 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı, 22 Şubat 2017 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi. Böylece Pendik Belediyesi 7 aylık bir süre içerisinde önce yeniden riskli alan kararının alınmasını, sonrasında Nazım İmar Planı ve Uygulama İmar Planının onaylanmasını sağlamış oldu.  Kabul edilen planlar İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosunda ve internet adresinde 23 Şubat - 24 Mart 2017 tarihleri arasında askıya çıkarıldı.

Riskli alan 54 hektarı kapsıyor

Riskli alan olarak belirlenen çalışma alanı, Pendik’in ilk yerleşim yerlerinden biri olup ilçenin en prestijli alanlarından biri konumunda. Pendik ilçesinin güneyinde bulunan alan, kuzeyde Pendik Tren İstasyonu ve Tren Yolu, güneyde Sahil Park Alanı ve Erol Kaya Caddesi, doğuda Sabri Taşkın Caddesi ve batıda Kartal ilçe sınırı içerisinde kalıyor. 54,32 hektar büyüklüğündeki alanda yaklaşık 10.000 kişi yaşıyor.   

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.