Peker GYO İspanya'da Konut Üretecek

Peker GYO İspanya'da Konut Üretecek

Peker GYO, İspanya'da yeni bir proje hayata geçirecek. Projede yeni bir yatırım modelini hayata geçirecek olan Peker GYO, modüler sistemi modelini kullanacak. Bu sistemlerin avantajı 3-4 ay gibi kısa sürede tamamlanarak karı realize etme imkânı sağlaması.

A+A-

Peker GYO, yurtiçinde ve yurtdışında yeni yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Almanya ve İngiltere’nin ardından yatırım yaptığı ülkeler arasına İspanya’yı da ekleyen şirket, burada uyguladığı yeni yatırım modeli ile dikkat çekti.

İstanbul’da ön hazırlığını tamamladıklarını Çamlıca projesine ikinci yarı yılda start verecek olan şirket, Almanya’daki en büyük yatırımlarından olan Nordstern ile bir Türk şirketi olarak Avrupa’daki en büyük gayrimenkul projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

hasan-peker.jpg

İspanya’ya özel ‘Modüler Sistem’ modeli

Avrupa’da yatırım lokasyonlarına ekledikleri İspanya’da yeni ve karlı bir yatırım modeli keşfettiklerine dikkat çeken Peker GYO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Peker, “İspanya müşteri çeşitliliğinin oldukça yüksek olduğu, cazip bir pazar. Yaklaşık bir yıl önce yatırımlara başladığımız bölgede yatırımlarımızı artırmak ve çeşitlendirmeye karar verdik. Ardından çok hızlı bir şekilde karlılıkla neticelendirdik. Burada dünyada son dönemlerde teknolojinin daha fazla kullanımı ve değişen trend olarak öne çıkan modüler sistemi modelini kullanmaya karar verdik. Bu sistemlerin avantajı 3-4 ay gibi kısa sürede hızla üretilip karı realize etme imkânı sağlaması ve bunun sonucunda özkaynak getiri oranlarına çok ciddi katkı sağlaması oluyor. Bu doğrultuda İspanya’nın Marbella bölgesindeki villa talebine karşılık verebilmek amacıyla satın alınacak arsalar üzerinde hızlıca projeyi tamamlayıp, nakit akışımıza pozitif etki yaratmak büyük bir avantaj sağlayacak. Satın alma anlaşması yaptığımız son iki arazide bu modeli hızlıca uygulayıp başarılı bir şekilde sonuçlanması ile bu alandaki yatırımlarımızı artırmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’den Avrupa’ya örnek proje

Türkiye, İngiltere, Almanya ve İspanya gibi ülkelerde gerçekleştirilen uzun süreli projeler ve şirketlerin finansal gücü sayesinde finansman konusunda sıkıntı yaşamadıklarını dile getiren Hasan Peker, “Çok uzun vadeye yayılan ve çok uygun faiz oranlarıyla krediye ulaşabiliyoruz; böylelikle özkaynak karlılığımızı en üst seviyeye taşıma imkanımız oluyor.  Özellikle, Almanya’daki finansal olanaklar sayesinde özkaynak verimliliği yüksek projeler yapma imkanını elde ediyoruz. Bu durum bizim bundan sonraki en büyük itici güçlerimizden birisi olacak” dedi.

Almanya’da önemli yatırımlardan birisi olan Nordstern projesinin inşaat izinleri aşamasında sona yaklaştıkları bilgisini paylaşan Hasan Peker, şunları söyledi: “İzinler sonrası projenin inşaat süreci hemen başlayacak. 250 milyon Euro’nun üzerinde bir hasılat beklediğimiz bu proje, bir Türk firmasının Avrupa’da gerçekleştirdiği en büyük gayrimenkul geliştirme projelerinden birisi, belki de en büyüğü olacak.

Bunun dışında, Solingen’deki projemizle ilgili de hotel bölümünde proje karımızı artırmak adına görüşmelerimiz devam ediyor. Erft Loft projemizde de mimari çalışmalar devam ediyor. Gerekli izinleri alıp, kısa sürede inşaata başlamayı öngörüyoruz. Phönix Grevenbroich projemizde ise; mevcut binaların yıkımı sonrası inşaata başlayacağız. Öte yandan mevcut yatırımlarımıza ilave yeni yatırım fırsatlarını da değerlendiriyoruz”

Çamlıca projesi ikinci yarıda başlıyor

2023 yılında da hız kesmeden yeni başarılar elde etmeye odaklandıklarına dikkat çeken Hasan Peker, “Şirketimizin orta ve uzun vadede sürdürülebilir döviz geliri elde etme ve büyüme hedefine uygun olarak, global yatırımlarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Bu doğrultuda şirket portföyümüzde kira getirili yerlerin ağırlığını artırmayı hedefliyoruz. Avrupa’da sürekli iş hacmini artıran başarılı bir şirket olmamızın yanında, ülkemize sürekli döviz kazandırmanın da gururunu yaşıyoruz” dedi.

Tüm bunların yanında, yurtiçinde de dünya başkenti İstanbul’a yakışır eserler kazandırmak için çaba sarf ediyoruz diye konuşan Peker şöyle devam etti: İstanbul’da yeni gayrimenkul üretimindeki en büyük zorluk, arazi bulmak. Şirketimizin, İstanbul’un en müstesna bölgelerinden birisi olan Çamlıca’da sahip olduğu 11 dönümün üzerinde bir büyüklüğe sahip olan arazimiz bize göre bir pırlanta taşı. Burada geliştirmeyi planladığımız projeyle ilgili ön çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz. 2023 yılı ikinci yarısında projeye start vermeyi planlıyoruz. Çamlıca projemiz dışında piyasada oluşabilecek fırsatlar adına İstanbul ve Bodrum’da yeni projeler de planlıyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.