1. HABERLER

  2. İMAR

  3. OYAK'ın Bademler'deki 640 Villalık Projesinin İmar Sorunu Çözüldü
OYAK'ın Bademler'deki 640 Villalık Projesinin İmar Sorunu Çözüldü

OYAK'ın Bademler'deki 640 Villalık Projesinin İmar Sorunu Çözüldü

OYAK’ın Urla Bademler’de inşa edeceği 640 adet villa projesinin yer aldığı bölgeye ilişkin yapılan imar planı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili komisyonlarından ve meclisinden geçti.

A+A-

Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) inşaat ve gayrimenkul alanlarındaki çalışmalarını sürdürüyor. Daha önce mahkemelik olan Urla Bademler’deki bölgede satın aldığı 368 dönüm arazide 640 adet villa projelendiren OYAK’ın başvuruları İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ihtisas komisyonlarından geçti. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin de onayladığı planlar askıya çıktıktan sonra kesinleşmiş olacak.

Büyükşehir gündeminde uzun süredir konuşulan OYAK planlarının ayrıntıları da netleşti. Süreç, OYAK’ın geçtiğimiz yılın sonunda onaylandıktan sonra askıya çıkartılan 1/25000 ölçekli İzmir Büyükşehir Bütünü Çevre Düzeni Planı Değişikliğine itiraz etmesiyle başladı. OYAK, Urla ilçesi, Bademler Mahallesi, 263 ada, 31, 119, 120, 121 parseller ile 312 ada, 1 parsel ve 313 ada, 1 parsele ilişkin yapılan değişiklikleri değerlendirdi ve resmi itirazda bulundu.

MADDELER SIRALANDI

İtirazında; “Bademler bölgesi imar planlarında ‘Özel Sosyal Altyapı Alanları’ kullanım kararlarının belirlendiği, planın kurgusunda bu tür alanlarda ‘Özel’ olmak kaydıyla Eğitim, Sağlık, Sosyal Tesis ve Spor Alanlarının yer almasının öngörüldüğü ve bölgenin bütününde 3 ayrı noktada bu alanların yoğunlaştırıldığı, ancak bu tür kullanımların bir bölgede toplanarak yapılmasının yer seçimine yönelik uygulanabilirliği olmadığı, bağlayıcı bir kullanım kararı olduğu, plan kararının bu kapsamda irdelendiğinde özel yerine kamusal sosyal altyapı alanların yaratılmasının kamu açısından daha faydalı olacağı, özel sosyal altyapı alanlarının bir bölgede yer alması yerine, bu tür tesislerin talep halinde yapılabilmesinin teşvik edilebileceği” gibi gerekçeleri sıraladı.

YETERLİ ALAN AYRILSIN!

İtirazı kabul eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1/25000 ölçekli çevre düzeni planının Özel Hükümler kısmının 7.9.4. Kentsel Sosyal Altyapı Alanı başlıklı plan notlarına: “Seferihisar karayolu Bademler aksında yer alan ve alt ölçekli planlarda Özel Sosyal Altyapı Alanı olarak belirlenen alanlarda, alt ölçek planlarda ada bazında talep edilmesi halinde, yasal zaiyat oranının altına düşülmemek kaydıyla yeterli kamusal sosyal altyapı alanları ayrılması koşulu ile konut, ticaret, turizm vb kullanımlar yer alabilir” şeklinde plan notunu ekledi.

YÜZDE 10 VURGUSU

Büyükşehir Belediyesi’nin İmar ve Bayındırlık – Hukuk – Çevre ve Sağlık Komisyonları ortak raporunda ise OYAK’ın villa inşaatı yapacağı alana yönelik plan değişikliğinde, “ayrılan kamusal alanlara ilave olarak yüzde 10 ilave kamusal alan ayrılması ve kamuya terklerin yapılmadan uygulamaya geçilmemesi koşuluyla değişikliğin kabul edildiği” kararına vurgu yapıldı. Sadece OYAK’ın değil bölgede yer alan diğer arazi sahipleri için de uygulanacak karar hükmünde, “Bu alanlarda parsel maliklerince ada bazında değişiklik talep edilmesi halinde nazım imar planın genel ilke ve yoğunluk kararlarına uyulması, nüfus, donatı, altyapı dengesinin sağlanması, ulaşım bağlantıları vb. planlama ve tasarım ilkelerine uyulması ve plan bütünündeki kamusal sosyal donatı alanları dengesinin korunması şartıyla yasal zayiat oranının altına düşülmemek kaydıyla özel sosyal altyapı alanının düşük yoğunluklu konut, ticaret, turizm vb. fonksiyonlar ile kamusal sosyal altyapı alanına dönüştürülmesine yönelik plan değişiklikleri yapılabilir” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin önce ihtisas komisyonlarından sonra da belediye meclisinden geçen kararların TMMOB’a bağlı odalar tarafından incelemeye alındığı, oluşturulacak raporun ardından hukuki sürecin başlatılıp başlatılmayacağına karar verileceği öğrenildi.

Kaynak: Egedesonsöz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.