1. HABERLER

  2. İMAR

  3. Ormana Bitişik Parsellere İnşaat Yasağı Getirildi
Ormana Bitişik Parsellere İnşaat Yasağı Getirildi

Ormana Bitişik Parsellere İnşaat Yasağı Getirildi

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlandı. Yapılan değişikliğe göre ormana bitişik parselde yapı inşaatına izin verilmeyecek.

A+A-

Binaların yangından korunması için düzenlemeyle orman alanlarına bitişik parseller yapılması ve imar planı hazırlanırken yangına müdahaleyi kolaylaştırmak için itfaiye araçlarının ulaşımını sağlamak üzere orman sınırı ile parsel arasında asgari 10 metre yol bırakılması koşulu getirildi. 

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, orman alanları içinde veya bitişiğinde inşa edilecek rafinerilerde, fosil yakıt kaynaklı elektrik üretim tesislerinde, kurulu gücü 500 megavat ve üzeri olan enerji üretim tesislerinde, toplam kapalı kullanım alanı 2 bin metrekareden büyük fabrikalar gibi endüstriyel tesislerde ve bunların depolama tesis ya da sahalarında mevcut parseller ile orman arasında yol yok ise parsel içinde 4 metre iç ulaşım yolu bırakılması gerekecek. 

Ek olarak orman yangınlarından kaynaklı alev ve/veya sıcaklığın tesislere ait yapılara ve depolama sahasına sirayet etmesini önlemek için, tesise ait yapı cephesinden ve depolama sahasından itibaren 100 metre mesafe içeresinde "dış yangın bölgesi" teşkil edilecek.

Bu alanda yangın hidrant sistemi oluşturalacak. Dış hidrant sisteminin su ihtiyacı için en az dakikada 5 bin 700 debiyi 60 dakika süre ile karşılayacak kapasitede depo tesisi kurulacak.

Bina cephesinden itibaren 300 metre mesafedeki ormanlık alanların hızlı yanıcı orman örtüsü olması durumunda bina cephesinden itibaren ilk 1,5 metrenin çakıl benzeri yanmaz malzemeyle kaplanması, 1,5-10 metre arası ağaç ve yanıcı madde olmaması, 10-30 metre mesafe içerisinde ağaç aralıklarının en az 3 metre olması, 6 ayda bir kuru nebat temizliği yapılması, 30-100 metre mesafe içerisinde 2 metreden alçak dalların ve zemindeki kuru nebatın temizliğinin yapılması, dış cepheler, çatı kaplama ve yağmur oluğu, kapı ve pencerelerin hiç yanmaz malzemeden yapılması, camların kırılmaz veya yangına 30 dakika dayanıklı olması, depo sahalarındaki yakıt/ürün türüne göre oksijen temasını kesici tedbir alınması zorunlu tutulacak. 

Yönetmeliğe göre, bu tedbirler olmadığı taktirde ruhsat düzenlenemeyecek ve faaliyetlere izin verilmeyecek. Ek olarak orman alanlarına bitişik parsel yapılmayacak İmar planı hazırlanırken yangına müdahaleyi kolaylaştırmak için itfaiye araçlarının ulaşımını sağlamak üzere, orman sınırı ile parsel arasında en az 10 metre yol bırakılacak.

Mevcut binalara 31 Aralık 2023'e kadar süre tanındı

Mevcut binalar için de bu önlemlerden uygulanabilir olanların 31 Aralık 2023'e kadar uygulanması şartı koşuldu. Ruhsat vermeye yetkili idareler tarafından  bu tedbirlerin uygulanıp uygulanmadığı denetlenecek. Bu süre içerisinde, alınacak tedbirlerin gerekli olmadığı imalat veya tesisatın yapımına başlanmış ise yapım süresine bağlı olarak ilgili idare tarafından 1 seneyi geçmemek üzere yapım süresi tanınabilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.