Narlıdere Metrosunda 2 Durak İptal

Narlıdere Metrosunda 2 Durak İptal

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 4. etap Narlıdere Metrosu için yaptığı revizyonun ÇED süreci başlatıldı. Yenilenen projede son iki durak iptal edilerek mesafe 7.2 kilometreye indirildi.

A+A-

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Narlıdere’ye uzanacak metro hattının 4. Etabının revizyonunu için süreci başlattı. 

Toplamda 10.5 kilometre olarak yapılması planlanan projede değişikliğe gidildi, durak sayısı 7’ye düşürülerek 7.2 kilometreye indirildi.


YÖNTEM DEĞİŞİKLİĞİ
İlk olarak 9 istasyonlu ve aç-kapa inşaat yapım yöntemi ile hazırlanan proje için ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verilmişti. Büyükşehir, sonraki süreçte hattı revize ederek önemli bir değişiklik yaptı.

Tünelin aç-kapa yöntemiyle yapıldığı zaman yaşanacak trafik, sosyal yaşam, altyapı sorunları, cadde boyunca aç-kapa yönteminin uygulamasının zor olması nedeniyle yapım yönteminin Delme Tünel TBM (Tunnel Bearing Machine) ve NATM (New Austrian Tunnelling Method) olarak değiştirilmesine karar verilmişti.SON İKİ DURAK İPTAL

Yenilenen projede ayrıca güzergahın son 3.3 kilometresinde yer alan son iki Askeri Lojmanlar ve İstihkâm Okulu istasyonlarının yolculuk değerlerinin düşük olması nedeni ile kaldırılmasına karar verildi.

Böylece mevcut 10.5 kilometrelik hat,  7.2 kilometreye; durak sayısı ise 7’ye düşürüldü. Revize Güzergah, F. Altay’dan sonra Balçova, Çağdaş, DEÜ Hastanesi, DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi, Siteler, Narlıdere’den geçerek Narlıdere Kaymakamlık durağı ile son bulacak.

2020’ye kadar bitmesi planlanan proje için İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni projeyi İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İzmir il Müdürlüğü’ne sundu. 

Valilik tarafından onaylanan proje için ÇED süreci başlatıldı.

Egedesonsöz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.