1. HABERLER

  2. İMAR

  3. Müteahhitler Statik Projelerini Emsal Artışına Göre Hazırlasın
Müteahhitler Statik Projelerini Emsal Artışına Göre Hazırlasın

Müteahhitler Statik Projelerini Emsal Artışına Göre Hazırlasın

K sınırları içerisinde emsal artışının iptal edilme ihtimali ile ilgili konuşan Serdar Sandal, "K sınırı kararımızı meclisten geçirdik. Diğerlerini iptal etseler de bizi ilgilendiren konu yok. Müteahhit firma statiğini emsal artışına göre yapsın" dedi.

A+A-

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Cumartesi mesaisinde İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği’nde (İZDEDA) depremzedelerle kahvaltıda bir araya geldi. Mağdurların sorunlarını uzlaşı içinde çözdüklerinin altını çizen Başkan Sandal, “Bayraklı afet bölgesi ilan edilseydi bugün emsal artışına ihtiyaç kalmayacaktı. Gelinen süreçte depremzedelere verilen kredi; yeni bina maliyeti oranında faizsiz, 2 yıl ödemesiz ve 18 yıl vadeli olarak düzenlenirse önemli bir sorun giderilmiş olur. Biz toplumun sıkıntılarını nasıl çözeriz diye düşünüyoruz. Dün neredeysek bugün de aynı yerde sizin yanınızdayız, yarın da sizinle olacağız” dedi. Samimi aile ortamında gerçekleşen buluşmada depremde mağdur olanlara her alanda destek olan Başkan Sandal’a teşekkür eden depremzedeler ise, “Çok sıkıntı çektik ama sayenizde emsal artışıyla yüzümüz güldü. İyi ki varsınız” dedi.

İZMİR’DE DEVRİM NİTELİĞİNDE KARAR ALDIK

Mağduriyetlerin ve sıkıntıların hat safhada olduğu Bayraklı’da temel meselenin ilçenin afet bölgesi ilan edilmemesi ve verilen kredinin vatandaşların taleplerini karşılamaması olduğunu yineleyen Başkan Sandal, “Bir bina ya risklidir oturulamaz ya da risksizdir oturulabilir. Orta veya ağır hasarlı yapıların güçlendirilmesi işini doğru bulmuyoruz. Binanın üstünü güçlendirseniz de altını güçlendirme şansınız yok ve zemin de sağlıklı değil. Aynı zamanda güçlendirme maliyetiyle yeni bina maliyeti de neredeyse aynı. Burada ağır veya orta hasarlı binası olan vatandaşların da DASK ile ilgili sıkıntısı var. Bu durumun düzeltilmesi lazım. Hak mağduriyetlerinin düzeltilmesi gerekiyor. 130 metrekarelik dairesi olan vatandaşın 70 metrekarelik eve maruz bırakılması doğru değil. Tüm Türkiye’de devrim niteliğinde bir karar aldık İzmir’de. Büyükşehir meclisimizde emsal kararının parsel ve ada bazında yeniden düzenlenerek değerlendirilmesini talep ettik ve emsal artışı parsel bazında yüzde 20, ada bazında yüzde 30 olarak meclisten geçti” dedi.

MAHKEME İPTAL ETSE BİLE...

K sınırlarıyla ilgili mahkemelerin itirazlarından negatif sonuçların çıkabileceğini dile getiren Başkan Sandal, “Biz bunun önüne geçmek için ikinci K sınırı kararımızı meclisten geçirdik, askıya çıkardık, karara bağladık. Şimdi diğerini iptal etseler bile bizi ilgilendiren bir konu yok. İş yapan firmalara diyoruz ki;  müteahhit firma bu işin statiğini emsal artışına göre yapacak. Yani sanki 12-13 katlı bina yapıyormuş gibi statiğini hazırlayacak. Ruhsatı onun üzerinden alacak. Betonarmeyi de K sınırlarına göre alacak. Bizim amacımız iş yapmak. Her şeyi kuralına uygun olarak yapıyoruz. Bizim için önemli olan sorunu vatandaşın talepleri ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde çözmek. Tüm yurttaşlarımızın malını, dairesini kurtarmakla ilgili gece gündüz çalışıyoruz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum