1. HABERLER

  2. İMAR

  3. Mavişehir'de Bina Yüksekliğini 8 Kata İndirme Başvurusu Yaptık
Mavişehir'de Bina Yüksekliğini 8 Kata İndirme Başvurusu Yaptık

Mavişehir'de Bina Yüksekliğini 8 Kata İndirme Başvurusu Yaptık

Karşıyaka Belediyesi, ŞPO İzmir Şubesi'nin hazırladığı rapor ile ilgili açıklama yaptı. Emlak Konut ve TOKİ'nin Mavişehir'deki arsa satışlarının kendileriyle ilgisi olmadığını belirten Belediye Mavişehir'de kat sayısını 8' indirmek için başvuru yaptıkları

A+A-

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, Karşıyaka Belediyesi'nin Mavişehir'deki arsa hissesini Cengiz İnşaat'a satmasının ardından bölge ile ilgili kapsamlı bir çalışma yaptı. Raporda Emlak Konut ve TOKİ'nin 235 bin metrekare boş ve imarlı parsellerinin 2010-2012 yılları arasında yüzde 91'inin Cengiz İnşaat'a satıldığı tespit edildi. 

Ayrıca raporda kat yüksekliği ile ilgili de elştirilere yer verildi.

Karşıyaka Belediyesi de yayınlanan raporun ardından bir basın açıklaması yaptı. TOKİ ve Emlak Konut'un arsa satışlarının kendileri ve Büyükşehişr Belediyesi ile ilgisi olmadığını belirten belediye hisseli satış ile ilgili süreci de anlattı.

Belediye kat yüksekliği konusunda da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bina yüksekliklerinin 8 kata indirilmesi için başvuruda bulunduklarını belirtti.

İşte Karşıyaka Belediyesi'nden Yapılan Açıklama;

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nin Mavişehir bölgesi planları, imar uygulama süreçleri ve bu bölgedeki kamudan özel sektöre yapılan satışlarla ilgili açıklamasını, geniş perspektifte sürecin her yönüyle değerlendirilmiş olması açısından değerli buluyoruz. Raporun ayrıntıları, bu bölgede uzun yıllardır süregelen yapı yoğunluğunu arttırıcı kararları kronolojik olarak ortaya koymaktadır.

 

Bu süreç incelendiğinde fark edilmesi gereken en çarpıcı durum, önce Emlak Bankası sonra TOKİ mülkiyetinde olan oldukça büyük arazilerin çok uygun satış koşullarıyla özel sektöre devredilmiş olmasıdır. Bu satışlar hiçbir dönemde Karşıyaka Belediyesi ya da İzmir Büyükşehir Belediyesi kontrolü ve katkısı ile gerçekleşmiş satışlar değildir. Ve hukuki süreçler gözden geçirildiği zaman belediyelerimizin bu bölgedeki yapı yoğunluk artışına karşı hukuki mücadeleler verdiği görülmektedir. Hukuki süreçler halen Belediyemizce yakından takip edilmektedir.

 

Raporun Belediyemizce yapılan hisse satışı ile ilgili bölümlerindeki değerlendirmeler dikkatle incelendiğinde hissenin oluşma şekli, niteliği, büyüklüğü ve değer tespiti açısından Emlak Bankası ve TOKİ tarafınca yapılan büyük ölçekli satışlar ve bunların usulleri ile karşılaştırılamayacak durumda olduğu kolaylıkla anlaşılmaktadır. Şehir Plancıları Odası’nın kamuya ait arazileri özel sektöre devretmeye yönelik itirazına tümüyle katılmakla birlikte, Belediye’ye ait hissenin İmar Kanunu’nun 17. maddesine göre başka seçenek kalmayacak şekilde devredilme zorunluluğu olması itibariyle nedensiz bir satıştan ayırt edilmesi gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz.

 

Kamuoyunun dikkatinin raporda ifade edildiği gibi kurumumuz dışında belirlenmiş bölgesel imar planları, bu planların neden olduğu sağlıksız yapılaşma ve özel sektöre yapılan büyük ölçekli satışları hiçbir şekilde dikkate almadan sadece küçük bir hisse satışına yönlendirilmiş olması kentimiz adına en ufak yararı olmayan bir durumdur. Ve bizce sadece siyasi algı oluşturmaya yönelik haksız bir suçlamadır. Bu bölgenin imar planları ile ilgili tutumumuzu en iyi şekilde ortaya koyan kanıtımız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yaptığımız; yükseklik serbest kararının 8 kata düşürülmesi yönündeki başvurudur. Bu başvurumuzun uygulanması için süreç başlatılmıştır. Mavişehir’deki imar uygulamalarında kararlılığımız ısrarlı şekilde sürdürülecektir. 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.