1. HABERLER

  2. VERGİ-KREDİ

  3. Konut Kredisinde Yükü Kamu Bankaları Sırtladı
Konut Kredisinde Yükü Kamu Bankaları Sırtladı

Konut Kredisinde Yükü Kamu Bankaları Sırtladı

2020 yılında klasik bankacılık yapanlar kredi vermede istekli davranmadı. Katılım bankalarında kredi kullanım oranı yüzde 84 artış gösterirken düşük kredi oranları sunan kamu bankaları kredi kullanım oranının artmasında önemli rol oynadı.

A+A-

Faiz konusunda duyarlı davranan vatandaşların birikim ve yatırımlarını desteklemek amacıyla kurulan katılım bankaları konut kredisinde atağa geçti. Kar zarar ortaklığı esasına uygun olarak hizmet veren bankalarda reel sektöre verilen kredilerin yanında ev hayali kuran bireysel müşterilere de destek limitleri yukarıya çıktı. Geçen sene katılım bankalarının verdiği konut kredileri yüzde 86 arttı.

17 Ocak 2020’de katılım bankaları tarafından kullandırılan konut kredisi hacmi 13 milyar 444 milyon 974 bin lira olurken rakam 31 Aralık 2020’de 25 milyar 196 milyon 250 bin liraya kadar yükseldi. Sene başından sene sonuna yüzdesel artış ise 86,40’a çıktı. 

Klasik bankalar kredide nazlandı 

Aynı dönemde klasik bankacılık yapanlar ise kredi vermekte fazla istekli olmadı. Konut kredilerinde rakamlar 17 Ocak 2020’de 186 milyar 975 milyon 386 bin lira olarak kaydedildi. Rakam 31 Aralık 2020’de yüzde 35’lik sınırlı bir artışla 252 milyar 980 milyon lira oldu. Ek olarak  verilen kredilerde vatandaşların finansal güçleri en ince ayrıntısına kadar tek tek değerlendirildi. Gayrimenkul geliştiricileri bankaların da bu konuda duyarlı olması yönünde talepte bulundu. Sektördeki konut kredi hacmini yukarıya kamu bankaları taşıdı. Kamu bankaları tarafından yapılan birbiri ardına düşük faiz kampanyasıyla vatandaşlar uygun kredi oranlarıyla ev sahibi oldu. 

Destek genele yayılsın 

Aslan payının kamu bankalarında olduğu konut kredilerinde ağırlıklı talep ise ikinci el konutlardan yana oldu. Sektör temsilcileri bu sene ilk konuta da desteklerin artması gerektiğini vurguladı. İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, birinci el konut satışlarının desteklenmesinin yeni projeleri tetikleyeceğini söyledi. Sektörün önde gelen müteahhitleri de bu yıl daha genele yayılan bir kredi politikası olması gerektiğine vurgu yaptı. Katılım bankalarının konut kredi desteğinin gözle görülür bir artışla ivmelendiğine dikkat çeken müteahhitler bu ivmelenmeyi özel sermayeli mevduat bankalarından da beklediklerini belirttiler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.