Kocaeli Gebze Metro İnşaatı 2018’de Başlıyor!

Kocaeli Gebze Metro İnşaatı 2018’de Başlıyor!

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gebze havzasında gerçekleştirecekleri Metro projesinin ilk kazmasının da bir aksilik olmadığı takdirde 2018’de vurulacağını da belirtti.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gebze havzasında gerçekleştirecekleri Metro projesinin ilk kazmasının da bir aksilik olmadığı takdirde 2018’de vurulacağını da belirtti.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, meslek odalarının Gebze’de ki temsilcileri İnşaat, Elektrik ve Makine Mühendislerinin yanı sıra Mimarları yönetim binalarında ziyaret etti. Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ve Meslek Odalarının demokrasinin beşiği olarak gördüğünü belirten Başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli’de gerçekleştirdikleri projeler hakkında oda başkanlarına ve yönetimlerine bilgi verdi. Başkan Karaosmanoğlu ayrıca, Gebze havzasında gerçekleştirecekleri Metro projesinin ilk kazmasının da bir aksilik olmadığı takdirde 2018’de vurulacağını da belirtti.

 İLK İNŞAAT MÜHENDİSLERİNİ ZİYARET ETTİ

Oda ziyaretlerinin ilkini İnşaat Mühendisler Gebze temsilciliğine gerçekleştiren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu, burada şehirleşmede görülen eksikliklerin giderilmesi konusunda istişarelerde bulundu. İnşaat Mühendisleri Odası Gebze Temsilcisi Ahmet Kadı ve yönetiminin hazır bulunduğu ziyarette, mesleki açıdan karşılaşılan sorunlarda ele alındı. Kendilerini gerçekleştirilen ziyaret nedeniyle Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun temsilciliklerini onurlandırdığını belirten Kadı, “Kentimizin gelişimi ve Gebze’nin eksikliklerini tespit edip, mesleki açıdan belediyemizle birlikte kentimize katkı sunmak istiyoruz. Türkiye’nin birçok şubesinden daha iyi çalışıyoruz. Darıca, Dilovası, Çayırova ve Gebze’de 800’ü aşkın bir mühendis üyemiz var” açıklamasını yaptı.

 “TÜRKİYE DEMOKRASİSİ ODALARLA GELİŞECEK”

İnşaat Mühendisleri Gebze Temsilciliği ziyaretinde, odaların demokrasinin beşiği olduğunu vurgulayan Karaosmanoğlu, “Toplumun kalkınması odalarımızla olur. Burası mektep ve ufuk açıcı olmalıdır. Dünyada ki mevcut meslek odaları ülkemizde ki örneklerinden çok daha farklı çalışmaktadır. Bizler demokrasinin gelişmesini istiyoruz. Ancak geçmiş yıllarda maalesef siyaset kurumu budanmış, verimli çalışmasına müsaade edilmemişti. AK Parti iktidarı ile siyaset yeniden güven kazandı ve gerçek işlevine dönüş yaptı, yapmaya da devam edecek. İnanıyorum ki önümüzde ki süreç daha güçlü bir Türkiye’nin oluşmasına katkı sunacak. Ülkemizde demokrasinin gelişmesini istiyoruz. Odalarımızın merkezleri başta olmak üzere, her birimi ideolojik saplantı içerisinde olmamalarını arzu ediyorum” açıklamasını yaptı.

 İKİNCİ DURAK ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ OLDU

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, meslek odalarının Gebze’de ki temsilcilikleri ziyaretinde ikinci durağı Elektrik Mühendisleri oldu. Temsilci Veysel Suludere ve yönetiminin karşıladığı Başkan Karaosmanoğlu, samimi bir şekilde geçen görüşmede karşılıklı fikir alışverişi gerçekleştirdi. Ticari bir kuruluş olmadıklarını ifade eden Suludere, “Ülkemize ve kentimize katkı sunmak için yönetimimizle birlikte çalışıyoruz” dedi. Elektrik Mühendisleri Gebze Şubesine çalışmalarında başarılar dileyen Başkan Karaosmanoğlu, “Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. İnanıyorum ki ülkemizin ve kentimizin gelişimi için hep beraber mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 “KENTİN KİMLİĞİNİ MİMARLAR OLUŞTURMALIDIR”

Mimarlar Odası Gebze temsilciliği ziyaretinde de meslek odalarını önemsediklerini ifade eden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Sivil toplum kuruluşlarının fikirlerine ve önerilerine her zaman açığız. Meslek odaları önemsenmesi gereken birimlerdir. Mimarlar odası kentin imarı ve estetiği konusunda belirleyicidir. Kocaeli, mimarların kenti olması gerekir. Mimarın kenti olması içinde hepimiz mücadele ediyoruz. Buda zaman istiyor tabi ki. Geçmişte Kocaeli ve Gebze, Mimarlar ve Şehir Plancıları tarafından geliştirilmiş bir kent değildi” dedi.

 “İLK METRO ÇALIŞMASINI GEBZE’DE BAŞLATACAĞIZ”

Gebze Temsilcisi Özhan Öztürk ve yönetiminin de hazır bulunduğu ziyarette,  yeni bir şehir oluşturmanın, yaşayan bir kentte zordur açıklaması yapan Başkan Karaosmanoğlu, “Kenti dönüştürme adına vatandaşımızla birlikte bizlerde sıkıntı çekiyoruz. İzmit’te ki tramvay projemizde bunu gördük. Esnafımız haklı olarak bu çalışmadan dolayı işlerinde düşme oldu. Ancak bu sancı bitti mi her şey çok daha güzel olacak. İlk defa Metro çalışmasını da Gebze’de başlatma stratejisini benimsedik. Bu bölge önümüzde ki kısa bir süre sonra gece gündüz yaşayan ve bir milyona yaklaşacak. Bakınız bu nedenle TOSB kavşağını sanayicilerimizle birlikte yaptık ve örnek bir çalışma oldu. Sanayicilerimiz banane demedi ve beraber bu projeyi hizmete aldık. Ulaşım noktasında da çözüm Metro’dur. Gebze bölgemizde ilk kazmayı bir aksilik çıkmadığı takdirde inşallah 2018’de vurarak göstereceğiz. 2017’de bitecek proje çalışmasıyla önemli eşiği geçmiş olacağız. Metro, 1 Milyar TL’nin üzerinde yatırım maliyetiyle Gebze için büyük bir dönüşümdür” açıklamasını yaptı.

 “GEBZE BÖLGESİNDE BİZE ÇOK ÖNEMLİ GÖREV DÜŞÜYOR”

Günün son ziyaretini Makine Mühendisleri Gebze Temsilcisi Sinan Yücel ve yönetimine gerçekleştiren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, kent için çok faydalı bir görüşme daha gerçekleştirdi. Temsilci Yücel, Başkan Karaosmanoğlu’nun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, ortaya koydukları projeler hakkında bilgi de verdi. Yücel, “Yaşamın önemli bir parçası olan asansör konusunda çalışmalarımız var. Eğitim salonlarımızda üyelerimizin mesleki gelişimlerini de tamamlıyoruz. Sanayicilerimizle işbirliği içerisinde oluyoruz. Gebze’de bölgesinde bize çok önemli görevler düşüyor. Üniversiteler, Belediyeler, Odalar ve STK’lar bir platformda bir araya gelerek sanayimize ve halkımıza faydalı olacak toplantılar yapacağız. Site yöneticileriyle de güzel bir çalışma yapacağız” bilgilendirmesini yaptı.

ODALARIMIZ AYNI ZAMANDA DEVLETİMİZİNDE BİRİMİDİR

Odaların hayatın içinde olmasının ülkemiz ve kentimiz adına önemine vurgu yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Makine Mühendisleri öncü olmakla birlikte meslektaşları açısından okul hüviyetindedir. Devletimiz de önemsiyor odalarımızı. Mesleki gelişim açısından önemli odalarımızla, ülkemiz ve milletimiz adına hep beraber çalışalım. Ortak birçok paydamız var.  Farklı düşünmek aynı zamanda insan olmanın gereğidir. Kişiler kurumlara değer verdiğinde kurumlarda kişilere değer vermektedir. Ülkemizin huzurunu mutluluğunu bir vatandaş olarak da istiyoruz. Bu odalarımız devletimizin bir birimidir ve devletin birimleriyle sağlam bir şekilde görevlerini yapmalıdır” açıklamasıyla sözlerini tamamladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.