1. HABERLER

  2. İMAR

  3. Karabağlar'da 101 Hektarlık Alana Yüzde 10 İmar Artışı
Karabağlar'da 101 Hektarlık Alana Yüzde 10 İmar Artışı

Karabağlar'da 101 Hektarlık Alana Yüzde 10 İmar Artışı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Karabağlar’daki 540 hektarlık alanın ilk etabı olarak belirlenen 101 hektarlık alanın parselasyon planlarını askıya çıktı. Alanda yapılan kesinti yasal zorunluluk olan yüzde 45'i geçtiği için yüzde 10 imar artışı verildi.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İzmir’de ilan ettiği en büyük kentsel dönüşüm bölgesi olan Karabağlar Uzundere Bölgesi’ndeki 540 hektarlık alan içinde yer alan 101 hektarlık ilk etap ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Planları daha önce ilan edilen bölgenin ayrıntılı parselasyon planları askıya çıktı. Büyük ve küçük ölçekli planları şekillenen planların sokak, cadde, meydan ve ayrıntılı yerleşim düzenini gösteren parselasyon yerleşim planı görücüyü çıkartıldı. Bakanlık, yerleşim planının 21 Aralık tarihine kadar askıda kalacağını duyurdu.

Bakanlığın 101 hektarlık planlama alanında; Cennetçeşme, Salih Omurtak, Bahriye Üçok, Limontepe, Ali Fuat Erden, Umut, Gazi, Özgür, Yüzbaşı Şerafettin ve Devrim Mahallelerini kapsayan 540 hektarlık riskli alanın bir kısmı bulunuyor.

Bakanlık etaplar halinde tamamını planlamayı düşünüyor. Öte yandan parselasyon planı bakanlık ile İLBANK A.Ş. arasında imzalanan protokole istinaden İLBANK A.Ş. Yatırım Koordinasyon Başkanlığı tarafından Ankara merkezli Birlik Harita Şirketi’ne yaptırıldı. Bakanlık onayının ardından 3194 sayılı İmar Kanununun 18. Madde uygulamasına dair parselasyon planı, parselasyon planı açıklama raporu, özet cetveli ve dağıtım cetvelleri, imar adaları listesinin duyurusu yapılmış oldu.

İTİRAZ VE DAVA AÇILMIŞTI

Ayrıca, daha önce yapılan planlara ve parselasyon planlarına 225 kişi itiraz etmiş açılan davalar sonucunda önceki parselasyon planları mahkeme tarafından iptal edilmişti. Karabağlar Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı da zaman zaman karşı karşıya getiren bölgedeki kentsel dönüşüm plan uygulamalarının bundan sonraki akıbetini ise yeni süreç belirleyecek.

KESİNTİYE KARŞILIK YÜZDE 10 İMAR ARTIŞI

Düzenlemede dikkat çeken bir ayrıntı daha yer aldı. İmar Kanunu gereği planlanmamış arazilerden alınabilen yüzde 45 oranındaki kamusal (yol-park-cadde-okul-cami-yeşil alan) kesintinin aşıldığı belirtildi. Bölgede yaklaşık 112 dönüm arazinin daha alınmasıyla kesinti oranı yüzde 51’inin üzerine çıktı. Bakanlık, ‘fazla kesinti verene daha fazla imar’ formülünü uygulamaya koyarak yüzde 10 imar artışı getirdi. Uygulama kapsamında Megapol İnşaat Yönetim Kurulu Selim Gökdemir’e ait Vaha Seracılık AŞ. ile İşadamı Adnan Görümlü’ye yüzde 10 imar artışı hakkı verildi. İki isimden de daha fazla kamusal alana pay kesildi. Parselasyon planında kesintinin, Gökdemir’e ait otel-avm ve akaryakıt istasyonu imarlı arazinin olduğu bölgeden yapıldığı, bunun karşılığında da daha fazla inşaat hakkı tanındığı kayıtlara geçti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum