1. HABERLER

  2. İHALE

  3. İzmir'de İhalesiz Satılan Hazine Arazileri Meclis Gündeminde
İzmir'de İhalesiz Satılan Hazine Arazileri Meclis Gündeminde

İzmir'de İhalesiz Satılan Hazine Arazileri Meclis Gündeminde

İzmir’de Milli Emlak tarafından ihalesiz olarak satılan arazileri Meclis gündemine taşındı. Alaçatı'da 44 milyonluk arsanın 28 milyona, Selçuk'ta 241 milyonluk arsanın 142 milyon liraya satıldığı iddia edildi.

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir’de Milli Emlak tarafından değerinin çok altında ve ihalesiz olarak satıldığı iddia edilen arazileri Meclis gündemine taşıdı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Sertel, “Devletin çok değerli arazileri değerinin çok çok altında ihalesiz olarak satılıyor ve kime satıldığı açıklanmıyor” dedi.

İHALESİZ SATILMASINI KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL

Arazi satışını gündeme getiren Atila Sertel, şunları söyledi:

“Gazeteci arkadaşımız Murat Ağırel, İzmir, Çeşme Alaçatı’da bedeli 44 Milyon TL olan 14.709 m2 arsanın 28 milyon liraya satıldığını açıkladı. Yine İzmir Selçuk’ta bedeli 241 Milyon TL olan 161.223 m2 arsanın 142 milyon liraya satıldığını açıkladı. Ben de Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdim. Bu ihalesiz satışlarda devletin değerli arazilerini kimler aldı diye sorduk. Cevabını bekliyoruz. Şimdi ticari sır diye açıklamasalar da inşaat yapmak için ruhsat aldıklarında kimin veya kimlerin aldığı mutlaka ortaya çıkacaktır. Neden ihalesiz satıldı? Başka alıcı yok muydu? İleride otel veya başka bir tesis yapılacak değerli bir arazinin ihalesiz satılmasını kabul etmek mümkün değil.”

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şunları sordu:

1-      İzmir, Çeşme Alaçatı’da bedeli 44 Milyon TL olan 14.709 m2 arsanın 28 milyon liraya satıldığı doğru mudur?

2-      İzmir, Çeşme Alaçatı’da satılan arsa için ihaleye çıkılmış mıdır? Bu arsa hangi kişi veya kuruma ne kadar bedelle satılmıştır?

3-      İzmir Selçuk’ta bedeli 241 Milyon TL olan 161.223 m2 arsanın 142 milyon liraya satıldığı doğru mudur?

4-      İzmir Selçuk’ta satılan arsa için ihaleye çıkılmış mıdır? Bu arsa hangi kişi veya kuruma ne kadar bedelle satılmıştır?

5-      İzmir ili sınırları içerisinde ihalesiz satılan araziler hangi büyüklükte ve hangi bölgededir? İhalesiz satılan arazileri hangi kişi veya kurumlar almıştır?

 

6-    Arazilerin ihalesiz satılma gerekçesi nedir?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum