1. HABERLER

  2. İMAR

  3. Hazine Arazileri İmar Değişikliğiyle Yatırımcıya Uygun Hale Getirildi
Hazine Arazileri İmar Değişikliğiyle Yatırımcıya Uygun Hale Getirildi

Hazine Arazileri İmar Değişikliğiyle Yatırımcıya Uygun Hale Getirildi

Hazineye ait İstanbul Arnavutköy, Esenyurt; İzmir Salhane; Ankara Gölbaşı ve Mamak; Aydın Didim; Muğla Bodrum Gökçebel ile Eskişehir Odunpazarı’nda mülkiyeti arsalarda yapılan imar planı değişiklikleri onaylanarak yatırımcılar için cazip hale getirildi. 

A+A-

Parsel bazında imar planı değişikliği yetkisini kullanan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) Aydın Didim, Muğla Bodrum, İstanbul Arnavutköy Ömerli; Eskişehir Odunpazarı; Ankara Gölbaşı ve Mamak’ta geçtiğimiz aylarda parsel bazında yaptığı plan değişiklikleri bazı düzeltmeler sonrası onaylanarak Cumhurbaşkanlığı kararıyla yürürlüğe girdi. Böylece kimi parselde emsal artışı, kiminde nitelik değişikliği yapılırken kimi de üniversite alanı, madencilik sahası ilan edildi.

ÖZELLEŞTİRME KAPSAMINDA

Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre; Cumhurbaşkanlığı kararlarıyla mülkiyeti Elektrik Üretim A.Ş’ye ait olan Esenyurt Çınar Mahallesinde bulunan 23 bin metrekarelik arsa varlık satışı yöntemi ile İzmir Salhane’deki toplam 15 bin metrekare büyüklüğüne sahip olan üç parselde bulunan hisseler ise satış, kiralama, gelir ortaklığı modellerinden biri veya karma modelle 5 yıl içinde satılacak. EÜAŞ’ın Kocaeli Gebze Dilovası Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali ile Çerkeşli’deki taşınmazı da özelleştirme kapsamında yer aldı. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gerçekleşen periyodik muayene, dün Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile özelleştirilme kapsam ve programına alındı. Böylece elektrik, su, gaz, hububat muayene aletleri, naklimetrelerin periyodik muayene hizmeti 31 Aralık 2025 tarihine kadar özelleştirme yapılacak.

ŞEKER FABRİKALARI

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararları kapsmında Türkiye Şeker Fabrikalarına ait Afyon Dörtyol Mahallesi ile Tokat Pazar İlçesi Merkez Mahallesi’ndeki arsalarla ilgili imar plan değişikliklerine bazı itirazların kabulünden sonra onay verildi. Sivas’ta bulunan ve EÜAŞ’a ait olan Ahiköy 1 ve 2 HES ile taşınmazlarının özelleştirilmesiyle ilgili ihaleyi 11.3 milyonluk teklifiyle kazanan Ergezen Yapı’ya satışı da dün onaylandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.