1. HABERLER

  2. İMAR

  3. Güzelyurt Mahallesi’ndeki İki Parsele İlişkin İmar Planları Yayınlandı
Güzelyurt Mahallesi’ndeki İki Parsele İlişkin İmar Planları Yayınlandı

Güzelyurt Mahallesi’ndeki İki Parsele İlişkin İmar Planları Yayınlandı

Konak Belediyesi Meclisi tarafından hazırlanan ve İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından da uygun bulunan, Güzelyurt Mahallesi’ndeki kentsel ve arkeolojik SİT alanındaki iki parsele ilişkin imar planları yayınlandı.

A+A-

Askıya çıkarılan 1/5000 ölçekli İzmir Konak -Kemeraltı ve Çevresi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Plan Değişikliği önerisi ile birlikte halihazırdaki planlarda ‘ticaret merkezi’ ve ‘havra’ olarak kayıtlı iki parselin statüsü ‘kültürel tesis alanı’ olarak belirlenmesi amaçlanıyor.
Plan değişikliği yapılan 7378 ada 10 parselde tarihi bir havranın kalıntıları yer alırken 11 parselde ise iş merkezi yer alıyor. Planların onaylanması ile birlikte tarihi havranın yeniden ayağa kaldırılması için çalışmalar başlayacak.

Plan değişikliğinin gerekçesi şu şekilde:
İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 23 06 2020 tarih 10738 sayılı kararında; İzmir İli, Konak ilçesi, Güzelyurt Mahallesi, 7378 ada, 10-11 parseller için, 11 parselde yer alan havra yapısının 10 parsel yönünde kapı ve pencerelerinin olduğu da göz önünde bulundurularak, içerisindeki yapıların tek başına korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı niteliği arz etmemesine karşın, 10 parselin 11 parselde yer alan havra yapısının özgün kullanım alanı olması nedeniyle korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı şerhinin devam ettirilmesine, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun 05.11.1999 tarih ve 660 sayılı ilke kararı gereğince koruma grubunun havra ile birlikte 1.Grup olarak belirlenmesine, tescil gösteriminin ve havra ile birlikte kullanılmasına yönelik plan kararlarının Koruma Amaçlı İmar Planına işlenerek.... kurula iletilmesi istenmiştir.
Konak Belediyesince, anılan Bölge Kurulu Kararı doğrultusunda parsellerin "Kültür evi+ Müze" olarak belirlenmesine yönelik 1/1.000 ölçekli Kemeraltı Koruma Amaçlı İmar Planı Revizyonu ve 1/500 ölçekli Yerleşim Planı Değişikliği hazırlanmış ve Konak Belediye Meclisinin 02.08.2021 tarih 142/2021 sayılı karanı ile uygun bulunarak 23.08.2021 tarih E-50713 sayılı yazısı ve ekleri ile 5216 sayılı yasa kapsaminda işlem yapılmak üzere Belediyemize iletilmiştir. 1/5.000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım Imar Planında 7378 ada 10 parsel Ticaret", 11 parsel "Havralar" kullanımlarında kalması nedeniyle anılan kurul kararı doğrultusunda taşınmazların "Kültürel Tesis Alanı" olarak belirlenmesine yönelik 1/5.000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım imar Planı Plan Değişikliği hazırlanmıştır.

Kaynak: EGEDESONSÖZ


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.