1. HABERLER

  2. İMAR

  3. Gökova Körfezi Kıyıları İmara Açıldı Mı?
Gökova Körfezi Kıyıları İmara Açıldı Mı?

Gökova Körfezi Kıyıları İmara Açıldı Mı?

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla kamu kurumlarının, sahil kıyılarında bulunan tesisleri özelleştirme kapsamına dahil edildi. Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi, “Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi’ni nasıl koruyabiliriz?” adlı bir toplantı yaptı.

A+A-

Resmi Gazete’de 9 Temmuz tarihinde yayımlanan kararla kamu kurumlarının, çoğu sahil kıyılarında bulunan tesisleri özelleştirme kapsamına dahil edildi.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Sefa Uyar'ın haberine göre; karar sonrasında Muğla’da, hem özelleştirme kararı hem de yürütmesi durdurulan Akyaka İmar Planı Revizyonu ile 2020 yılında onay verilen fakat hala uygulamaya alınmayan Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi (Gökova ÖÇKB) Yönetim Planı’nın değerlendirilmesi amacıyla toplantı yapıldı.

Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi’nin çağrısı üzerine 18 Temmuz tarihinde yapılan “Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi’ni nasıl koruyabiliriz?” başlıklı toplantıya, CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay’ın yanı sıra Muğla Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik İşleri Dairesi, Muğla Barosu Çevre Komisyonu, CHP, HDP, Memleket Partisi, EMEP, TİP, Menteşe Kent Konseyi, Gökova Ekolojik Yaşam Derneği, Akdeniz Koruma Derneği, Gökova-Akyaka’yı Sevenler Derneği, Akdeniz Yeşilleri Derneği, Akyaka Kültür Sanat Derneği temsilcileri ve Akyakalılar katılım gösterdi. “Muğla cennet kalsın” ve “Gökova’yı vermeyeceğiz” pankartlarının da asıldığı toplantıdan sonra yayımlanan sonuç bildirgesiyle alınan kararlar açıklandı.

Gökova ÖÇKB Yönetim Planı’nın, daha fazla geciktirilmeden hayata geçirilmesi çağrısının yapıldığı bildirgede, Akyaka İmar Planı Değişikliği’nin ancak bu planın uygulamaya alındıktan sonra plan ile uyumlu şekilde hazırlanması gerektiğine dikkat çekildi. Planın yok sayılarak, Akyaka’da kamusal alanların özelleştirilmesi kararından vazgeçilmesi gerektiğinin altı çizilen bildirgede “Rant amacı taşıyan özelleştirmeler ve yetki devri yoluyla yerel yönetimlerin ve halkın planlama sürecinde etkisiz hale getirilmesinin önüne geçilmelidir. Özel kişi ya da işletmeler tarafından işgal edilen kıyı alanları kamulaştırılmalıdır. Bu alanlar ekolojik hassasiyetler göz önüne alınarak korunmalı ya da bu hassasiyetler çerçevesinde kamuya açık hale getirilmelidir” ifadeleri kullanıldı. 

‘KENT SAVUNMASI OLUŞTURULMALI’

Ekolojik tahribata yaratan uygulamaların hukuki zemine alınmasının yanı sıra, bu sürecin desteklenmesine ilişkin kamuoyu da oluşturulması gerektiğinin belirtildiği bildirgede, “Bu yolda ilk adım Muğla genelinde doğanın ve kamusal alanların korunması için yerel yönetimlerin, siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin, Muğla Barosu’nun katılımı ile ortak bir kent savunması oluşturulması olmalıdır. Muğla Barosu’nun başlattığı Kent Savunması Platformu oluşturma girişimi desteklenmelidir. Ekolojik tahribata yol açan girişimlerin önlenmesinde yerel yönetimler daha aktif olma yönünde zorlanmalıdır” denildi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.