1. HABERLER

  2. VERGİ-KREDİ

  3. Gecikme Zammı ve Faizler İçin Yapılandırma Müjdesi!
Gecikme Zammı ve Faizler İçin Yapılandırma Müjdesi!

Gecikme Zammı ve Faizler İçin Yapılandırma Müjdesi!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Milli Emlak Genel Tebliği'ne göre; vadesinde ödenmeyen borçlar için yapılandırma imkanı sağlıyor. Vadesi 30 Nisan 2021'de gelen ancak 9 Haziran itibarıyla ödenmemiş borçlara ilişkin düzenleme yapıldı.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Milli Emlak Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Milli Emlak Genel Tebliğine göre vatandaşların, vadesi 30 Nisan 2021'de gelen fakat 9 Haziran 2021 itibariyle tahsil edemedikleri "kesin izin, arazi izin, kesin tahsis, kullandırma kararı, ön izin, irtifak hakkı, kullanma izni, kira, yararlanma, ilave yararlanma, mesire yeri işletme hakkı kira bedelleri" gibi borçları ile bu borçlarına yönelik gecikme bedelleri faiz gibi fer'i borçlarını yapılandırarak ödeyebilmeleri için düzenlemeler yapıldı.

Düzenleme ile söz konusu borçların asıllarına herhangi bir yapılmayacak fakat gecikme zammı, faiz gibi borçlar iptal edilecek bunların yerine hesaplanacak Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) tutarını ödemelerine olanak tanınacak. 

Yapılandırma dahilinde borçların asılları, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarı ile peşin veya 6, 9, 12 veya 18'lik eşit taksitler halinde ödenmesi sağlanacak. Peşin ödenmemesi halinde hesaplanan Yİ-ÜFE tutarına belli oranlarda indirim uygulanacak Taksitle ödeme durumunda da tercih edilen taksit sayısına Kanunun öngördüğü katsayı uygulanması yapılacak. Peşin ödeme durumunda hesaplanan Yİ-ÜFE tutarına belli oranlarda indirim yapılacak. Taksitle ödeme durumunda da tercih edilen taksit sayısına göre Kanunun uygun gördüğü katsayılar geçerli olacak.

Son başvuru tarihi 31 Ağustos

Söz konusu olanaklarından faydalanmak isteyenlerin 31 Ağustos tarihine kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili merkez veya taşra birimlerine başvuruda bulunması gerekiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.