1. HABERLER

  2. İHALE

  3. Gaziemir'de 13,4 Milyon TL'ye Satılık 2 Arsa
Gaziemir'de 13,4 Milyon TL'ye Satılık 2 Arsa

Gaziemir'de 13,4 Milyon TL'ye Satılık 2 Arsa

Gaziemir Atıfbey Mahallesinde ticaret seçenekli konut alanı imarlı 2 adet arsa icradan satışa çıktı. Satışa çıkarılan arsaların toplam muhammen bedeli 13 milyon 489 bin TL olarak belirlendi. İhalesi 10 ekimde gerçekleşecek.

A+A-

Gaziemir Atıfbey mahallesinde havalimanına yakın mesafede yer alan 2 adet arsa icradan satışa çıktı. 4.437 metrekarelik arsa 7 milyon 948 bin TL'den, 3.166 metrekarelik arsa ise 5 milyon 547 bin TL'den satışa sunuldu. Ticaret seçenekli konut alanı imarlı arsaların ilk satış ihalesi 10 ekimde yapılacak. 

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri İzmir İl, Gaziemir İlçe, 11356 Ada, 23 Parsel, ATIFBEY Mahalle/Köy,İmar durumu belgesine göre dava konusu taşınmaz Taks max: 0.50, E max: 1.00, H max: 9.50 m, bina derinliği inşaat yaklaşma sınırlarına göre,3 kat yapılaşma koşullarında Ticaret Seçenekli Konut Bölgesi'nde kalmaktadır. Adnan Menderes ve Gaziemir Askeri Hava alanı Mania planı içerisinde olup binanın en yüksek noktası( baca, anten vb. dahil) mania planında belirlenen kotu geçemeyecektir. Buna göre hesaplanan ( mania kotu-tabi zemin kotu yükseklik ile verilen H bina yüksekliğinden (baca, anten vb dahil ) hangisi küçük ise bina yükseklii olarak uygulanacaktır.Keşif tarihi itibari ile taşınmaz boş durumda olan 4.337,39 m² yüz ölçümlü arsadır. Ancak konu taşınmazın güney cephesinde yer alan ve mevcut durumda çatısı olmayan atıl durumdaki yapının olduğu tespit edilmiş olup ekonomik değeri olmadığı kanaatine varılarak bu yapı değer takdirinde dikkate alınmamıştır. Dava konusu taşınmaz Atatürk Caddesi'ne cepheli durumda olup, taşınmazın bulunduğu yakın çevrede, boş arsa ve araziler ile sanayi kullanımlı tesisler, konut kullanımı amaçlı binalar şeklinde1-3 katlı yapılaşma söz konusudur. Konu taşınmaza özel ve toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Yol, su, kanalizasyon, elektrik vb altyapı imkanlarından istifade eden bir bölgede yer almaktadır.
Adresi : Gaziemir ilçesi, Atıfbey/ Sarnıç mah. AtatürkCad.No:58 Taj. no
Yüzölçümü 4.337,39 m²
Arsa Payı :
İmar Durumu Yok
Kıymeti 7.948.257,00 TL
KDV Oranı %18
Kaydındaki Şerhler : 749 m² hazine fazlalığı vardır.
400000 TL bedel karşılığında kira sözleşmesi vardır.
İİK. 132. Madde gereğince kaydındaki şerhlerden ari şekilde satılacaktır.
1. Satış Günü 19/10/2020 günü 12:00 - 12:05 arası
2. Satış Günü 24/11/2020 günü 12:00 - 12:05 arası
Satış Yeri : İZMİR BAYRAKLI ADLİYESİ G BLOK 9 NOLU MÜZAYEDE SALONU -
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri İzmir İl, Gaziemir İlçe, 11356 Ada, 21 Parsel, ATIFBEY Mahalle/Köy,Taşınmaz adresi: Fatih Mah. Atatürk Cad. No:58 Gaziemir / İZMİR İmar durumu belgesine göre dava konusu taşınmaz Taks max: 0.50, E max: 1.00, H max: 9.50 m, bina derinliği inşaat yaklaşma sınırlarına göre,3 kat yapılaşma koşullarında Ticaret Seçenekli Konut Bölgesi'nnde kalmaktadır. Adnan Menderes ve Gaziemir Askeri Hava alanı Mania planı içerisinde olup binanın en yüksek noktası( baca, anten vb. dahil) mania planında belirlenen kotu geçemeyecektir. Buna göre hesaplanan ( mania kotu-tabi zemin kotu yükseklik ile verilen H bina yüksekliğinden (baca, anten vb dahil ) hangisi küçük ise bina yükseklii olarak uygulanacaktır.Keşif tarihi itibari ile taşınmaz boş durumda olan 3.166,61 m² yüzölçümlü arsadır. Dava konusu taşınmazın bulunduğu yakın çevrede, boş arsa ve araziler ile sanayi kullanımlı tesisler, konut kullanımı amaçlı binalar şeklinde 1-3 katlı yapılaşma söz konusudur.Konu taşınmaza özel ve toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Yol, su, kanalizasyon, elektrik vb. altyapı imkanlarından istifade eden bir bölgede yer almaktadır.
Adresi : Gaziemir ilçesi, Atıfbey/ Sarnıç mah. Atatürk Cad. No:58 taj. no
Yüzölçümü 3.166,61 m²
Arsa Payı :
İmar Durumu Yok
Kıymeti 5.541.567,50 TL
KDV Oranı %18
Kaydındaki Şerhler :226 m² hazine fazlalığı vardır.
400000 TL bedel karşılığında kira sözleşmesi vardır.
İİK. 132. Madde gereğince kaydındaki şerhlerden ari şekilde satılacaktır.
1. Satış Günü 19/10/2020 günü 12:15 - 12:20 arası
2. Satış Günü 24/11/2020 günü 12:15 - 12:20 arası
Satış Yeri : İZMİR BAYRAKLI ADLİYESİ G BLOK 9 NOLU MÜZAYEDE SALONU
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/13810 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.26/08/2020

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.