Ferko İnşaat'tan 4 Yeni Proje Geliyor!

Ferko İnşaat'tan 4 Yeni Proje Geliyor!

Ferko İnşaat, ofisten konuta, AVM'den fabrika binalarına kadar birçok farklı alanda yatırımlar yapıyor. Ferko İnşaat bu yıl 400 milyon dolar ciro hedefliyor.

A+A-

İnşaat sektörünün 27 yıllık markası Ferko İnşaat, ofisten konuta, AVM'den fabrika binalarına kadar birçok farklı alanda yatırımlar yapıyor. Ferko Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçe Meriçten "Konut projeleri, depo yatırımları ve yurtdışı projelerine odaklanacağız. Bu projelerin büyüklüğü 1 milyar dolarm üzerinde" diyor. Ferko bu yıl 400 milyon dolar ciro hedefliyor. 

İstanbul'un Levent, Göktürk, Kağıthane gibi değerli bölgelerinde geliştirdiği konut, AVM ve ofis projeleri ile tanınan Ferko İnşaat, bu yıl portföyüne yeni projeler eklemeye devam edecek. Grubun 300 milyon dolar civarında cirosu olduğuna dikkat çeken Ferko Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçe Meriçten, tamamlanacak projelerin de katkısıyla 2017 yılı sonunda 350-400 milyon dolar ciro beklediklerini söylüyor. Son yılarda iç pazara odaklandıklarına işaret eden Gökçe Meriçten, sorularımıza şu cevaplan verdi: 

Ferko Grubu'nun yıllık toplam iş hacmi, cirosu nedir? Bunun sektörlere göre dağılımı nasıl? 

Grubumuzun 300 milyon dolar civannda cirosu var. 2017 yalı için hedefimiz yaklaşık 350-400 milyon dolar. Ağırlıklı işimiz inşaat. Turizm yüzde 5 civarında. Yurtdışı pazarı daralınca Türkiye'ye odaklandık. Geçmişte yurtdışı işleri yüzde 90 ağırlıklı iken son 8-9 Naldır ağırlığı Türkiye'ye verdik. Yurtdışı işleri yüzde 10'da kaldı. 

Yurtdışı projelerinizde hangi ülkeler öne çıkıyor? 

Türk Cumhuriyetleri ve Libya vardı. Libya'da aldığımız üç işimiz vardı. İkisi altyapı, biri de tarihi bir binanın renovasyonu. Bunların toplam hacmi 450 milyon dolardı. Libya pazarı tekrar açılacak gibi gözüküyor. Geçtiğimiz haftalarda hükümet düzeyinde talep geldi. Sudan'da işlerimiz vardı, güvenlik nedeniyle durmuştu. Şimdi orada bir hareketlenme var. Yurtdışı pazarı da daralmış durumda. İşler var ama o riskleri almaya değer mi ona bakacağız. 

Şu anda devam eden projelerinizden bahseder misiniz? 

Ferko Signture projemizi mayıs ayında bitireceğiz. 2 bin 500 m2'lik satış yeıimiz var. 35-40 bin m2'ye yakın kiralama görüşmemiz var. 10 bin m2'lik alan için el sıkıştık, ay sonunda imzalar atılır. Kule bölümünü 40-50 dolar, diğer ofis bloğu 30 dolar civarında rakamlardan kiraya veriyoruz. Ferko Line projemizde dört ofis bloğu, bir otel bloğu ve ticari ünitelerden oluşuyor. 2018 sonunda teslim etmeyi planlıyoruz. 

2017'de planladığı projeler var mı? Varsa neler? 

Göktürk'te toplamda 240 dönüm yerimiz var. 2017 yılı için üçü Göktürk'te konut, Levent'te konut projesi olmak üzere dört proje üzerinde çalışıyoruz. Göktürk'teki üç projemizde toplamda bin 400 konut olmasını planlıyoruz. Bunlardan birinin altında yaklaşık 50 ünitelik bir de ticari ünite yapacağız. Levent'te Büyükdere Caddesi üzerinde Seyrantepe tarafında konumlanan Dilek Otel'in vanındaki arazimize yapacağımız Levent projemizde de yaklaşık 150 konut planlıyoruz. Yıl sonuna kadar başlayıp 30 ay içinde tamamlamayı planladığımız bu projelerin toplam yatırım tutarı ve cirosu bir milyar doların üzerinde olacaktır. Gayrimenkul etkilendi gibi gözükse de hala güvenli liman. Turizm önümüzdeki dönemde zorlu günler geçirmeye devam edecek gibi gözüküyor. Biz zaten butik işler, kupon projeler yapıp, nitelikli ürün üretip müşterilerle buluşturuyoruz. 

Başka hangi alanlarda yatırımlarınız var? 

Metro Cash&Carry gibi markalara projeler yapıp kiraya veriyoruz. Dilovası'nda bir, Manisa Akhisar OSB'de üç fabrikamız var. Lojistik depo kurmak için Dilovası taraflarında yer bakıyoruz. Lojistik piyasası durmuyor. 

İlgaz'da bir kayak oteli açtınız. Bu yatırımın gelişimi nasıl oldu? 

15-16 yıldır işletilen devre villaları miza gelen 500 kişilik bir grubumuz vardı. Talepler, bölgenin gelişmesi, İlgaz'ın önemli bı destinasyon olması nedeniyle iki yıl önce Ferko olarak tüm hisseleri satın alıp inşaata başladık. Otelden yollara kadar toplam 100 milyon TL'lik yatırım yapıldı. 2016 Mart ayı sonunda tesis açıldı. Tahsislerle 5-6 bin m2'lik ek imar hakkımız var kullanabileceğimiz. Bunu yeni yatırımlarla değerlendirebiliriz. 12 ay açık kalacak bir otel bu. 60 bin m2 alanda 2048'e kadar tahsisli. Devre tatilde 118 apart odası, otel tarafında 143 oda, bir kral dairesi, 12 daire junior süit var. 

Talep nasıl peki? 

Havalimanı ve İlgaz Tüneli'nin açılması ulaşımı kolaylaştırıp talebi artırdı. İki aydır yüzde 98 doluluk var. Gelecek yıl 6,5 km'lik pistin açılmasıyla talep artacaktır. 

Bunu nasıl başaracaksınız? 

Spor kulüpleri ile görüşüyoruz. Türk Cumhuriyetleri'nden Kazakistan'a yakın coğrafyadaki ülkelere kadar talep var. 

Önümüzdeki dönemde yeni sektörlere girmeyi düşünüyor musunuz? 

Şu an için başka sektör yok. Bulunduğumuz sektörlerde en iyisini yapıp ilerlemek istiyoruz. 

İçinde bulunduğumuz konjonktürde yapım aşamasına gelmeyen projelerinizde bekleme kararı aldınız mı? 

Beklemeye aldığımız bir projemiz, yok. Turizm tarafında dezavantaj öngöremediğiniz riskler oluyor. İnşaat tarafı biraz daha güvenli. Konut'ta vergi oranlan ve kampanyaların bizim işlerimizi de canlandıracağım düşünüyorum. 

Döviz kurunda yaşanan hareketliliğin iş süreçlerinizi etkilememesi için neler yapıyorsunuz? 

Ticari ünite sattığımız için dolar üzerinden gidiyor. Kağıthane projemizde satılıklarda TL ile çıktık, önümüzdeki dönemde biraz da dengeye oturunca rahatlarız. 

Ailenizden bahseder misiniz? Şirket yönetiminde nasıl bir paylaşım var? 

İzmirliyiz. Babam Ferit Meriçten üniversite için İstanbul'a geldiğinde hem okuyup hem şirketi kurmuş. Bu yıl 27'nci yılımızdayız. Ağabeyim Özgür şirketin fınans işleri ile ilgileniyor. Deniz adında kız kardeşim var o da üniversitede hukuk okuyor. Şirkete katılıp katılmamaya kendi karar verecek. 

LEVENTTE MÜZE KURACAK 

Levent'teki Ferko Signatura projelerinde bin 500 m2 alanda bir müze kurguladıklarını belirten Gökçe Meriçten, "Sanatı seven bir aileyiz. Resimden heykele kadar tesiste kurgu yaptık. Ailemizin 450-500 eserlik koleksiyonunu sergileyeceğiz. Dışarıdan da sanatçıların eserlerini sergileyebileceğiz" diyor. 

Yıl sonuna kadar açılması planlanan müzei workshop alanı ile yurtiçiyurtdışı sanatçıların birbirleriyle iletişim kurabilecekleri bir yer olacak. Ferko İlgaz Mountain Hotel&Resort'ta Ahmet Güneştekin, Devrim Ergün, Zeynep Çilek (Kastamonulu) gibi sanatçıların eserleri kullanıldı. Kastamonu'da yerel halkla ulusal sanatçıları bir araya getirip onları birbirleriyle tanıştırmayı planladıklarını belirten Gökçe Meriçten, önümüzdeki bahar aylarında bunun startını verip daha sonra 2-3 aylık periyodlara etkinlikler düzenlemeyi planladıklarını söylüyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.