1. HABERLER

  2. İMAR

  3. Fazladan Kat Vermemiz Mümkün Değil!
Fazladan Kat Vermemiz Mümkün Değil!

Fazladan Kat Vermemiz Mümkün Değil!

Karşıyaka Belediye meclisi Atakent Emlak Konutları imar planı için itirazda bulunan 132 vatandaşın itirazını reddetti. Karşıyaka Belediye başkanı Cemil Tugay, "Kimsenin hak kaybı yaşamasını istemeyiz ama fazladan kat vermemiz mümkün değil" dedi.

A+A-

Karşıyaka Belediyesi imar komisyonu tarafından reddedilen Atakent Mahallesi'ndeki imar planı notları itirazları belediye Meclisi tarafından da reddedildi.

HAK SAHİPLERİNİN TALEBİ KANUNA GÖRE MÜMKÜN DEĞİL

Atakent plan notlarıyla ilgili olarak 1216 bağımsız üyeden 130'unun planın askı sürecinde yaptığı itiraz Karşıyaka Belediyesi İmar Komisyonu'nda görüşüldü ve itirazlar reddedildi. İmar Komisyonununun raporu, Meclis'ten olduğu gibi geçti.

İmar Komisyonu Başkanı Murat Aydın, "Atakent plan notlarına itirazlar yapıldı. 1252 bağımsız bölümden 130'unun itirazı oldu. Oradaki çoğunluk planı kabul ediyor. 130 kişinin itirazı da reddedilmiş oldu.1252 hak sahibinden 130'unun itiraz etmesi, orada doğru bir plan yapıldığının göstergesidir. Bundan sonra oradaki binalar, varolduğu haliyle kalacak. Yani park alanları, yeşil alanlar korunacak. Hak sahibinin binası kaç katlıysa, o kadar kat çıkabilecek. Bazı hak sahipleri, daha çok inşaat alanı olsun, müteahhide daha az para ödesin istiyor ama kanuna göre mümkün değil" dedi.

karsiyaka-belediyesi-imar.jpg

71 DÖNÜMLÜK ALANDAKİ 1252 BAĞIMSIZ BÖLÜMÜ KAPSIYOR

İmar Komisyonu Üyesi Nilüfer Bakoğlu Aşık planlama alanıyla ilgili bilgiler vererek şunları kaydetti, "Atakent Mahallesi sınırları içerisinde Emlak Bankası 2. Etap Konutları olarak bilinen Planlama Alanı, onandığı dönemin planlama yaklaşımı ve gösterim tekniklerini yansıtan; vaziyet planları üzerinde belirlenen kütleler uyarınca yapılaşmış 11,5 hektar büyüklüğünde bir bölgeyi kapsamaktadır. Planlama Alanı ilk olarak 1977-1982 yılları arasında inşa edilen 2. Etap Emlak Bankası Konutlarıdır. 2. Etap olarak da adlandırılan Planlama Alanı, Atakent Mahallesi'ndeki 40 parselden oluşmaktadır. Parsellerin toplamı 71.194 metrekaredir. Alanda halen toplam 1252 bağımsız bölüm bulunmakta olup, bunun 33 adedi ticari birim, 1219 adedi bağımsız konut birimidir. Planlama Alanında son yıllarda kentsel yenilemeye talep artmaktadır. Atakent Mahallesi sınırları içerisinde Emlak Bankası 2. Etap Konutları olarak bilinen Planlama Alanına ilişkin 1/1000 ölçekli uygulama imar planı plan notu ilavesi ile yerleşik dokunun nitelikli kentsel peyzaj karakterinin ve aynı zamanda mevcut teşekküllerin korunması amaçlanmaktadır. Ayrıca halen yürürlükte olan Plan Notları açısından oluşan tereddüdü gidermek açısından önem taşımaktadır. Bölgede halen yürürlükte olan 1/1000 Ölçekli 21.12.1984 Kıyı Kesimine istinaden Bakanlık onanlı İmar Planları ile bir bütün olan plan notlarına göre “1/1000 ölçekli İzmir Özel Uygulama İmar Planı özel işaretler ve uyulması zorunlu diğer koşullar tablosuna göre uygulama yapılacaktır” ibaresi bulunduğu, Uyulması Zorunlu Diğer Şartlar kısmının 14. maddesinde? “Uygulamada imar adası içindeki tescilli parselasyon planlarında belirlenen kitle nizamına uyulacaktır.” şeklinde plan notu yer aldığı belirtilmektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesince onanan planlara askı süreci içinde yapılan itirazları değerlendirdiğimizde; 40 parselde 1252 bağımsız bölümden 130 adet itiraz dilekçesi ile bu kapsamda itirazlar değerlendirilmiştir. Toplamda 40 parselden 28 parselde yer alan yapıdan itiraz dilekçesi bulunmaktadır. İtirazlar incelendiğinde bazı parsellerdeki yapılaşmaların zaten % 40 civarında olduğu, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin 18.12.2020 tarihli ve 05.1184 sayılı kararı ile değişiklikle onanan plan notu ilavesi ile 1979 yılında belirlenen kitle ölçülerine göre imar haklarının korunduğu, Yürürlükte olan İzmir Şehri Plan Notlarının 14. maddesinde hüküm altına alınan “Uygulamada imar adası içindeki tescilli parselasyon planlarında belirlenen kitle nizamına uyulacaktır.”

FAZLADAN KAT VERMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, planın, imar kanununa uygun olarak hazırlandığını belirterek, "Hiç kimsenin hak kaybına uğramasını istemeyiz ama kanuna aykırı olarak fazladan kat vermemiz de mümkün" dedi ve şunları ekledi, "Bu bölgenin imar planlarının yapılmasının çok zor olduğunu biliyoruz ve kontrolsüz yapılaşmış bir alandan söz ediyoruz. İmar kanunuyla o kanunun gereklerini yerine getirerek, vatandaşların taleplerinin tamamen karşılamak imkansız, bu gerçeği de kabul etmemiz lazım. Sıfırdan bir alan planlanmıyor. Birileri memnuniyetsiz olacaktır ama en iyisini yapacağımızdan emin olabilirsiniz. Kanuna uygun olacaktır, zaten uygun olmazsa mahkeme iptal edecektir."

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
14 Yorum