Emlak Vergisi Cezaları Katlandı

Emlak Vergisi Cezaları Katlandı

Emlak vergisi her sene eğer tersi yönde bir karar verilmemişse YDO'nun yarısı kadar artırılıyor diyen Alaattin Aktaş, "Şu durumda 2023 yılının emlak vergisi artışı yüzde 60’ı geçecek gibi görünüyor" dedi.

A+A-

Dünya Gazetesi köşe yazarı Alaattin Aktaş, bugünkü köşesinde emlak vergisi cezalarındaki artışı kaleme aldı. Alaattin Aktaş, yazısına "Mayıs oranının belli olmasıyla birlikte Yİ-ÜFE'nin ekim sonundaki yıllık ortalama artışıyla oluşacak yeniden değerleme oranı üstündeki sis biraz daha dağıldı. YDO muhtemelen yüzde 120-125 arasında oluşacak" ifadelerini kullanarak başladı ve kira yükselişine müdahele edildiği gibi YDO'ya da müdahale edilmesinin kaçınılmaz olduğunu aktardı.  

YDO'nun tek başına kamunun değiştirebileceği bir karar olduğunun altını çizen Alaattin Aktaş, yeniden değerleme oranını ve YDO'ya bağlı emlak vergisi ödemelerini kaleme aldı. 

YDO’ya bağlı olarak değişen ve vatandaşı en çok ilgilendiren iki verginin bulunduğuna vurgu yapan Dünya Gazetesi köşe yazarı Alaattin Aktaş, bunların motorlu taşıtlar vergisi ve emlak vergisi olduğunu aktardı. 

"Cumhurbaşkanı motorlu taşıtlar vergisini YDO’nun yüzde 20’sinden az, yüzde 50’sinden fazla olmayacak şekilde belirleyebiliyor. Örneğin YDO yüzde 120 olursa bu oran yüzde 80 aşağı çekilerek yüzde 24’e kadar indirilebiliyor ya da yüzde 50 artırılarak yüzde 180’e kadar çıkarılabiliyor" açıklamasında bulunan Aktaş, geçtiğimiz senenin Ekim'inde oluşan bu seneye ilişkin yüzde 36.20 düzeyindeki YDO'nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla MTV için yüzde 25 şeklinde olduğunu dile getirdi.  

"Şimdi öyle bir gidişat var ki, YDO eğer yüzde 120 olursa Cumhurbaşkanı yetkisini tümüyle kullansa bile MTV artışı yüzde 24’e ancak inecek" ifadelerini kullanan Aktaş, enflasyon bu düzeylerde bulunurken, MTV'deki yükselişin bu şekilde düşük uygulanmayacağına dikkat çekti. Aktaş, MTV'deki artışın yüzde 80 civarında olacağını işaret etti.

EMLAK VERGİSİ CEZALARI KATLANDI 

Emlak vergisi her sene eğer tersi yönde bir karar verilmemişse YDO'nun yarısı kadar artırılıyor diyen Aktaş, "Şu durumda 2023 yılının emlak vergisi artışı yüzde 60’ı geçecek gibi görünüyor" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emlak vergisinin de YDO kadar artması yönünde karar verebileceğinin altını çizen Aktaş, bu durumda emlak vergisinde rekor bir yükselişin yaşanacağına, aynı şekilde artış yüzde 55-60 arasında olsa bile rekor olacağına dikkat çekti.    

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.