Emlak Vergisi 2. Taksit Ödemesi İçin Son Gün

Emlak Vergisi 2. Taksit Ödemesi İçin Son Gün

Emlak Vergisi 2. taksiti için ödeme süresi bugün sona eriyor. Emlak vergisi ödemeleri belediyelerin banka hesap numaralarına EFT veya havale yoluyla da ödenebiliyor.

A+A-

Türkiye genelinde milyonlarca mükellefi olan emlak vergisinin ikinci taksit ödemeleri bugün sona eriyor. Emlak vergisinin ikinci taksitlerini ödeyecek kişiler için süre bugün son gün. 

Emlak vergisi borcu nasıl öğrenilir? 

Milyonlarca gayrimenkul sahibi, kendilerini yakından ilgilendiren emlak vergisi için ödemelerini yapıyor. Mükellefler, emlak vergisi sorgulamasının nasıl yapıldığını ve borçlarının olup olmadığını öğrenmek istiyor. 

Gayrimenkul sahiplerinin, emlak vergisinin ikinci taksidini ödemeden önce e-Devlet aracılığıyla Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından sağlanan İnternet Vergi Dairesi'nden borçlarını öğrenmek gerekiyor. Emlak vergisi borçları E-devlet aracılığıyla öğrenilebiliyor. İlk olarak gayrimenkul sahibinin E- Devlet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı hizmet sayfasına girmesi daha sonra da Vergi Borcu sorgulama bölümüne tıklaması gerekiyor. T.C. kimlik no ve E -Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılmasının ardından vergi borcu sorgulanabiliyor. Mükellefler borç sorgulamalarının belediyelerden de gerçekleşebiliyor.

Emlak vergisi 2'nci taksit ödemesi nasıl yapılır?

Gayrimenkul sahibi olan kişilerin yükümlü olduğu emlak vergisi ödemeleri birkaç farklı yoldan yapılabiliyor. Emlak vergisi ödemeleri gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediye aracılığıyla yapılabiliyor. Aynı zamanda vergi ödemeleri, kişisel internet bankacılığı, banka ATM'leri ve bankalar aracılığıyla da gerçekleştirebiliyor. 

Emlak vergisi 2'nci taksit ödeme seçenekleri şu şekilde:

1. Gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyenin banka hesabına havale ya da EFT ile ödeme yapılabilir.

2. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesi aracılığıyla da emlak vergisinin ödenmesi mümkün.

3. E-Devlet sistemi aracılığıyla da çeşitli vergi borçlarının ödemesi yapılabiliyor. 

Emlak vergisi bedeli hesaplama 

Emlak vergisi ödeyecek mükellefler bu ücretlerin nasıl hesaplandığını da araştırıyor. Peki emlak vergisinde ödenecek tutarlar nasıl hesaplanıyor? İşte ayrıntılar...

Gayrimenkulün rayiç bedeli tespit ediliyor. Bunun üzerine yüzde 4.55 ilave ediliyor; bu yeniden değerleme oranının yarısı kadar oluyor, çıkan sayıya ve gayrimenkulün cinsine göre ödeme miktarı belirleniyor.

Kredi kartıyla ödeyebilirsiniz

Belediyelerin internet sitelerinden online şekilde ödenebilen miras ve emlak vergisi ödemelerine kredi kartıyla ödeme yapabilme olanağı da mevcut.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) konuya ilişkin açıklamasında, vergi daireleri tarafından alınan bütün vergi, harç ve idari para cezalarının ödemeleri, anlaşmalı bankaların kredi kartlarıyla İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden gerçekleştirilebilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.