1. HABERLER

  2. TURİZM

  3. Çeşme Projesi'nin Detayları Belli Oldu: 20 Milyar Dolarlık Yatırım
Çeşme Projesi'nin Detayları Belli Oldu: 20 Milyar Dolarlık Yatırım

Çeşme Projesi'nin Detayları Belli Oldu: 20 Milyar Dolarlık Yatırım

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy uzun süredir konuşulan ve Kanal Çeşme iddiaları hile büyük tartışmalara neden olan Ege Turizm Merkezi - Çeşme Projesi'ne ilişkin detayları açıkladı.

A+A-

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün organizasyonunda hayata geçecek olan Çeşme Projesi’nin tanıtımı için İzmir Ticaret Odası’nda toplantı düzenlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca Yarımada Bölgesi'nde hayata geçirilmesi planlanan 'Çeşme Projesi'nin tanıtımı için İzmir'e gelen Bakan Mehmet Ersoy, İzmir Ticaret Odası'nda (İZTO) basına kapalı olarak gerçekleşen 'Ege Turizm Planı Değerlendirme' toplantısına katıldı.

Lansamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Ersoy, ikinci toplantının Çeşme’de yapılacağını açıkladı. Ersoy, “Ege turizminin Türkiye turizm pastasından hak ettiği değeri alması için çalışma başlattık. Ege Turizm Merkezleri planı kapsamında Çeşme ve Didim projeleri yer almakta. Bunların ilki Çeşme Planı. Ege turizm merkezi olması ve Ege’nin başkentinin İzmir olduğunu düşünecek olursak projenin ilk lansmanın İzmir Ticaret Odası’nda yapılmasını uygun gördük. Sivil toplum kuruluşlarının hepsini davet ettik ve görüşlerimizi paylaştık. Bundan sonraki paylaşımları da projenin gerçekleştirileceği Çeşme bölgesinde yapacağız” dedi.

PROJENİN MALİYETİ 20 MİLYAR DOLAR

Projenin maliyeti ile ilgili konuşan Bakan Ersoy, “arazinin yüzde 99’u devlete ait ve devlet kendi arazisini tahsis ediyor. Tahsis gelirlerinden 1 milyar dolar civarı gelir elde edeceğiz. Çok makul hesaplarla belirlenmiş bir tutar bu. Bütün bu saydığımız kamu alt yapılarını, sosyal ve kültürel alanlar için gerekli binaların yapımını buradan elde edilen gelirle gerçekleştireceğiz. Yatırımcıya ekstra bir yük binmeyecek. Tahsisle elde edilecek gelirle tüm yatırımları gerçekleştiriyoruz. Geri kalan yatırımcıların da yapacaklarını hesaba katarsak tahmini yatırım bedelinin 20 milyar dolar olacağını düşünüyoruz. Bu tahsis alan yatırımcılar tarafından gerçekleştirilecek yatırım. Devlet bunun önünü açmak için gerekli alt yapı ve halkın kullanabileceği alanlarla ilgili çalışmaları bu tahsisten elde edilecek gelirle yapacak. Ne genel bütçeye bir yük gelecek ne yatırımcıya ekstra bir yük getiriyoruz ne de belediyelere ekstra bir yük getiriyoruz. Hepsini bu kaynaktan sağlıyoruz” dedi.

2023’TE BİTECEK

Projenin 2023 yılına kadar bitirmek istediklerini vurgulayan Bakan Ersoy, “bizim öngörümüz Haziran ayı gibi proje ekibi oluştuktan sonra 2021 yılının son çeyreğine kadar proje ve planların hepsinin tamamlanıp 2021’nin son çeyreğinde tahsis ihalelerinin yapılması ve 2023’te hayata geçmeye başlamayı hedefliyoruz.

Kamulaştırma ile ilgili sorunları giderdiklerini belirten Bakan Ersoy, “Yenilenmiş proje ile yüzde 1,98’e kadar düştü. Üzerinde yapı olan alanlara çok konsantre değiliz. İlk etapta dâhil ettik ama aşama aşama o alanları daraltıyoruz. Kıyı olmazsa olmaz hattımız. Kıyıların genel kullanıma açık alanlar olacağı için olmazsa olmazımız. Onun dışında çok katı değiliz. 18 uygulamaları ile ilgili bize başvurular gelmeye başladı. Hepsine açığız. Bu talepleri değerlendirdikten sonra bizim öngörümüz toplam proje alanında kamulaştırılmak zorunda olacak 1000’de 3 civarında olacağını düşünüyoruz. Bu alanın da kamulaştırma bedelini ödeyip yolumuza devam edeceğiz. Yapılaşma alanlarının olduğu bölgeleri zaten projeden çıkardık. Şu an konuştuğumuz araziler üzerine yatırım yapılmammış araziler. Varsa üzerinde binalar kıyı bandı hariç onları da çıkarıyoruz zaten. Bölgeyi agro turizm alanı yapacağız. Köy sağlıklaştırmaları da yapacağız, onlara da destek vereceğiz. Köylerin desteklenip o bölgenin cazibe merkezleri haline getirmemiz gerekiyor. Bu proje kapsamında onları da yapacağız. Bu projenin gelirleri Çeşme ile sınırlı değil. Buradan elde edeceğimiz gelirle Kemeraltı ve Agora’da devam eden projelerimizi de tamamlayacağız. Proje kapsamında Ege’nin en büyük müzesi burada yapılıyor. Sosyo-kültürel alanlar yapılacak ve bunlar İzmir halkına açık olacak. Özellikle bu projeyi turizm projesi olarak görmeyin lütfen. Bu çok önemli bir çevre projesi olarak gelişiyor. Çevreye duyarlı bölge sertifikasyonu olan dünyada ilk bölge olacak. Buradaki yatırımların tamamına çevre belgesi alma şartı getiriyoruz. Çevre belgesinin de dünyadaki bütün örneklerini inceliyoruz ve eksik bırakılan bir belge var ise Çevre Bakanlığımızın da katılımını sağlayacağız. Hem proje bazında dünyada ilk çevre belgesi almış bölge olacak. Hem de yatırımların tamamının çevre standartlarına uygun ve sertifikaları alma şartı getirilmiş olacak” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.