Bornova Macera Parkı 5 Aralıkta İhaleye Çıkıyor

Bornova Macera Parkı 5 Aralıkta İhaleye Çıkıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Atatürk Mahallesi'nde spor, eğlence ve heyecan arayanlara hitap edecek, her yaştan insanın keyifli saatler geçirebileceği yepyeni bir park projesini hayata geçiriyor. 5 Aralık'ta yapım ihalesine çıkılacak “Macera İzmir

A+A-

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Atatürk Mahallesi sınırları içerisinde yer alan, 25 bin 800 m²alanda kurulacak macera temalı parkın proje hazırlıklarını tamamladı. 5 Aralık'ta "Macera İzmir" için yapım ihalesine çıkılıyor. İzmir'in bu yeni parkı, her köşesinde heyecan verici aktivitelerin yer aldığı, kentin içinde, açık hava sporlarının yapılabileceği bir “cazibe merkezi” olarak tasarlandı. Alanda spor ve eğlencenin yanı sıra, engelli, yaşlı ve çocuklara yönelik düzenlemeler, piknik alanı, gölet ve süs havuzları da yer alacak.

 

Dağcılık konsepti ön planda

Alanın topografik yapısının kayalık olması nedeniyle projede planlanan spor aktivitelerinin başında dağcılık sporu yer alacak. Bu konsept dahilinde, zipline (yüksek bir noktadan, alçak bir noktaya bağlanmış çelik halat üzerinde kendi ağırlığınızla ve yerçekimi yardımıyla kayma aktivitesi), doğal kaya tırmanışına olanak sağlayan özel bir bölüm ve uluslararası standartlarda yapay bir tırmanma duvarı bulunacak. Planlanan her üç tesis alanı içerisinde, tırmanış üzerine lisanlı eğitimciler tarafından eğitim de verilecektir. 

Yeşil doku güçlendirilecek

"Macera İzmir" projesi hazırlanırken her türlü ziyaretçi profilinin kullanımına açık olması, özellikle engelli, çocuk ve yaşlı ziyaretçilerin gereksinimlerine yönelik düzenlemeler içermesi ve kolay erişilebilirliğine özen gösterildi. Spor ve eğlencenin bir arada olabildiği aktivitelere olanak sağlaması hedeflenen proje, doğal dokuya zarar verilmeden, aksine dokuyu güçlendirecek şekilde hazırlandı. Alanının eğimli yapısı yüzünden yok olmaya yüz tutmuş ya da yok olmuş bitki örtüsünün yeniden canlandırıldığı bir proje olmasına da ayrıca dikkat edildi.  Projede toplam 25 bin 800 m²büyüklüğündeki alanın 11 bin  m² ‘si yeşil alan olarak ayrıldı. Bu alana 350 ağaç ile 31 bin çalı ve yer örtücü bitki dikimi yapılacak. “Macera İzmir”de topografik yapıyla uyumlu 1 adet gölet ve 3 adet süs havuzu de yer alacak.

 

Piknik alanı, gölet ve süs havuzları

4 bin m² çayır alan üzerinde oluşturulacak piknik alanı içerisinde, ziyaretçilerin ihtiyaç duyacakları her türlü detay bulunacak. Projenin genel konseptine uygun pergolalar, piknik masaları, su sebilleri ve tuvaletler kurulacak.

“Macera İzmir” özellikle çocuklu aileler ve gençler için keyifli, öğretici, heyecan verici bir mekan olarak tasarlandı. Bünyesinde yer alan oyun grupları her yaş grubu ziyaretçiye hitap edecek ve birçok eğlenceli aktiviteye hizmet edecek birimleri barındıracak. Dağcılık konseptine uygun tasarlanmış kafeteryası ziyaretçilerin bu yöndeki ihtiyaçlarına cevap vererek keyifli zaman geçirmesine olanak sağlayacak.

Projede, "Macera İzmir"'in doyumsuz bir kent manzarasına sahip konumunu ön plana çıkaracak seyir terasları, oturma alanları ve parkın simgesi haline gelebilecek nitelikte bir seyir kulesi yer alacak.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.