Belediyeler de Arsa Fiyatlarını Düşürmeye Başladı!

Belediyeler de Arsa Fiyatlarını Düşürmeye Başladı!

Yüksek faiz oranları nedeniyle serbest piyasada arsa fiyatları geri gelirken, belediyeler de satışa çıkardığı arsalarda alıcı bulmakta zorlanıyor. Çeşme Belediyesi, şubat ayında 50 milyon liraya satışa çıkardığı arsanın fiyatını 10 milyon TL düşürdü.

A+A-

Geçtiğimiz yıllarda enflasyonun da etkisiyle arsa fiyatları tavan yaparken, parasal sıkılaştırma politikası nedeniyle fiyatlar geri gelmeye başladı. Özellikle fiyatların çok fazla arttığı yazlık bölgelerde arsa satış fiyatlarında ciddi düşüş oldu. 

Daha önce belediyelerin ihalesine onlarca yatırımcılar katılırken son dönemde gerçekleşen ihalelerin büyük kısmında arsalar alıcı bulamadı. Bunun son örneği de Çeşme'de yaşandı. Çeşme Belediyesi, şubat ayında 50 milyon liraya satışa çıkardığı ancak alıcı bulamadığı arsayı 40 milyon liraya düşürerek yeniden satışa sundu. 

ÇEŞME BELEDİYE BAŞKANLIĞI'NDAN

İLAN

Aşağıda adresi, muhammen bedeli, geçici teminatı, ihale tarihi ve  saati belirtilen Belediyemize ait taşınmaz, 2886 Sayılı Kanunun 35/a Maddesi gereğince kapalı teklif usulü ile satışı yapılacaktır. Söz konusu  parsel  1/1000 ölçekli İmar Planında  Konut alanında kalmaktadır. Yapılaşma koşulları Ayrık Nizam Taks:0.15, Kaks:0.30,  2 kat,  h:6.80m.,  2 bağımsız birimden fazlası yapılamaz şeklindedir. 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanun’unun 17. Maddesinin 4. Fıkrasının  P bendi gereği KDV’den istisnadır. Taşınmazın satış bedeli, ihale onayının alıcıya tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde peşin olarak tahsil edilecektir.

İhale Çeşme Belediyesi Meclis Salonunda İhale komisyonu  huzurunda yapılacaktır. İhaleye katılmak için isteklilerin en geç ihale gün ve saatine kadar İsteklinin kimliği, İkametgah belgesi, tebligat için adres beyanı, Geçici Teminat makbuzu, İhaleye katılacak tüzel kişi ise; ihaleye tüzel kişi adına katılacak kişinin, Ticaret Sicil Gazetesi ve/veya Ticaret Sicil Gazetesi’ne havi noter tasdikli imza sirkülerinde yetkili kişi olduğunu ve yetki süresini gösteren belge, yetkili kişinin kimliği, İstekli adına vekaleten katılınıyor ise vekaletnamesi, İsteklilerin ortak girişim olması halinde girişim beyannamesi ve ortaklarca imzalı ortaklık sözleşmesi ile birlikte Komisyon Başkanlığına müracaat etmeleri gerekmektedir. İstenilen belgelerin tamamı asıl veya noter tasdikli suret olacaktır. Aksi halde istekli ihaleye kabul edilmeyecektir.  İhale  şartnamesi Belediyemiz Emlak ve İstimlak  Müdürlüğünde görülebilir ve aynı adresten 25.000,00-TL karşılığında temin edilebilir. İhaleye katılmak için  ihale şartnamesinin satın alınması  zorunludur.           
İlanen duyurulur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.