1. HABERLER

  2. PROJELER

  3. Atatürk Havalimanı Projesine İlişkin Detaylar Belli Oldu
Atatürk Havalimanı Projesine İlişkin Detaylar Belli Oldu

Atatürk Havalimanı Projesine İlişkin Detaylar Belli Oldu

Atatürk Havalimanı projesine ilişkin detaylar belli oldu. Millet Bahçesi'ne dönüştürülecek alanda aynı zamanda pandemi hastanesi ve havalimanı da olacak.

A+A-

Millet Bahçesi yapılması için eleştiriler alan ve bir süredir gündemde olup da tartışmalara neden olan Atatürk Havalimanı projesinin detayları belli olmaya başlıyor. Plana göre Atatürk Havalimanı'nın %30'unda  genel havacılık ve %9'unda da askeri havacılık faaliyetleri devam edecek. İkiz pist kapatılacak, Florya tarafındaki pist ise açık kalacak. Havalimanında yer alan pandemi hastanesi de projenin içerisinde yer alacak.

2 milyon metrekareyi aşan alanda ağaçlandırma yapılacak. Bu alanda etkinlik alanları, lokanta ve kafeler açılacak. Müze ve sergi alanları da bulunacak. Millet Bahçesinde Atatürk adı korunmaya devam edecek, proje Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi olarak anılacak. Havacılık faaliyetlerinde de Atatürk Havalimanı ismi kullanılmaya devam edilecek.

Projeye göre Millet Bahçesi 855 metrelik bir iskele ile sahile bağlanıyor. Projenin neredeyse tamamı geçici barınma alanı olarak kullanılabilecek. Proje, Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Çobançeşme Fidanlığını da içine alacak ve bu bölgeye 180 bin metrekarelik alana yaşlı bakım merkezi yapılması amaçlanıyor. Projede 18 bin kişi kapasiteli cami de yer alacak. 

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA GELDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Atatürk Havalimanı'na ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada: "Atatürk Havalimanı’nın Kuzey Güney pistleri İstanbul Havalimanı’nın Kuzey Güney Pistleri ile aynı eksende bulunduğundan, havacılık kuralları gereği kullanılamaması sonucu iniş pisti hüviyetini kaybetmiş olup beton bir alana dönüşmüştür. Halihazırda kullanılmaya devam edilen Doğu Batı pistleri ise acil durumlarda kullanılmak üzere açık tutulmaya devam edilecektir "denildi.

Açıklamada ayrıca Türkiye'ye havacılık sektöründe hizmet sunarak kapasitesini dolduran Atatürk Havalimanı'nın şimdi de İstanbul'a ihtiyaç duyduğu yeşil alanları sunacağı, milletin hizmetinde kalmaya devam edeceği, hala aktif bir havalimanı olarak kullanılması durumunda bazı sıkıntılar yaşanabileceği bilgilerine de yer verildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.