1. HABERLER

  2. İHALE

  3. Akköprü Hidroelektrik Santrali ve Kalamış Yat Limanı İhaleleri Neden İptal Edildi
Akköprü Hidroelektrik Santrali ve Kalamış Yat Limanı İhaleleri Neden İptal Edildi

Akköprü Hidroelektrik Santrali ve Kalamış Yat Limanı İhaleleri Neden İptal Edildi

Geçtiğimiz günlerde Muğla’daki Akköprü Hidroelektrik Santrali Projesi ve Kalamış Yat Limanı ihaleleri iptal edilmişti. Peki ihalelerin iptal nedenleri ne?

A+A-

Dünya yazarı Kerim Ülker, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla iptal edilen Kalamış Yat Limanı projesinin BAE'nin radarına girdiğine dikkat çekti. 

Koç Holding, Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı ihalesinin cumhurbaşkanı kararıyla iptal edildiğini açıklamıştı. Dünya yazarı Kerim Ülker, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla iptal edilen Kalamış Yat Limanı projesine BAE'nin ilgisini kaleme aldı. 

Ülker, "Körfez Bölgesi’ne yakın, yatırım ve satın alma konularında önemli projelere imza atan kaynağıma bundan sonrasını sorduğumda ise ilginç açıklamalarda bulundu. Dubai’de yaşayan ve bölgeyi iyi bilen kaynağım, 'BAE bu konuya en fazla ilgi gösteren ülke. Türkiye’ye 10 milyar dolarlık fon ayırdıklarını açıkladılar. Hatırlarsanız Abu Dabi Kalkınma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hassan Al Suwaidi, bu fonun potansiyel gördüğü sektörleri anlatırken liman ve turizm yatırımlarını da söylemişti. Burada Kalamış için bir hazırlık süreci olduğunu duydum. Teklif verecekler diye düşünüyorum' dedi" değerlendirmesinde bulundu.

'İptallerin gerekçesi ihalelerin TL ile yapılması'

Geçtiğimiz hafta, önceki sene Eylül'de 605 milyon TL'lik teklif yapan Aydem Enerji'ye verilen Muğla’daki Akköprü Hidroelektrik Santrali Projesi'nin de Erdoğan’ın imzasıyla iptal edildiğini anımsatan Ülker, şöyle konuştu:

"Gerekçesi açıklanmayan her iki iptal kararının altında ihalelerin TL ile yapılması olduğunu öğrendim. Şöyle ki Koç Holding’in kazandığı Kalamış ihalesinin yapıldığı 7 Ekim 2021’de dolar 8.87 TL idi. Yani kaba bir hesapla 281 milyon dolara mal olmuştu. Eğer dolar üzerinden yapılsaydı 281 milyon doların karşılığı da 3.8 milyar TL. Yani arada 1.3 milyar TL’lik bir değişim fark söz konusu. Benzer şekilde yine TL ile yapılan Aydem’in kazandığı ihale döneminde ise dolar yine benzer rakamlarda; 8.63 TL idi. Kaynaklarımdan edindiğim bilgilere göre, TL ile yapılan her iki ihale, dolardaki değişim nedeniyle iptal edilmiş."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.