1. HABERLER

  2. İMAR

  3. 6 Başlıkta İnciraltı Planlarının İzmir'e Faydaları!
6 Başlıkta İnciraltı Planlarının İzmir'e Faydaları!

6 Başlıkta İnciraltı Planlarının İzmir'e Faydaları!

İnciraltı Gelişim Derneği (İNGEDER) başkanı Tayfun Karabulut İnciraltı imar planlarının İzmir'e sağlayacağı katkıları çevre, turizm, istihdam, konut, ekonomi ve tarih başlıkları altında anlattı.

A+A-

40 yıldır plan sorunu yaşayan İnciraltı'nın kaderine terk edildiğine dikkat çeken Karabulut, İnciaraltı'nın çok yakında planlanarak yeniden İzmir ile kavuşacağına dikkat çekti.

Karabulut, İnciraltı planlarının İzmir'e sağlayacağı faydaları şu şekilde sıraladı;

2 MİLYON METREKARE YEŞİL ALAN

1- Çevre: İzmirlilerin kullanamadığı %99 şahıs mülkiyeti olan 5 milyon m2 İnciraltı’nın planlanması ile 2 milyon m2 üzeri yeni nitelikli yeşil alanlar olacak. Bugün bölgede sadece 1 kent ormanı ile sıkışan İzmir, yepyeni tüm İzmirlilerin rahatça keyifli vakit geçirebileceği yeni nitelikli alanlar kazanacak.

İZMİR SAĞLIK BAŞKENTİ OLACAK

2- Turizm: İki kez EXPO adayı gösterilen tüm dünyaya tanıtılan İnciraltı; planlanması ile bölgede yapılacak otel ve hastaneler ile 100 bin yeni nitelikli turisti çekerek, İzmir’i sağlık turizminin başkenti yapacak.

İZMİR'DE İŞSİZLİĞİ YÜZDE 6 DÜŞÜRECEK

3- İstihdam : Genç işsizliğin çok olduğu şehrimizde; İnciraltı’nın planlanması ile bölgemizde yeni yapılacak işletmeler, iş alanları ile en az 20 bin istihdam ile işsizliği şehrimizde %6 aşağıya çekebilecektir. Aynı zamanda şehrimizde yaşanan beyin göçünü de önleyecektir.

AZ KATLI NİTELİKLİ KONUT İHTİYACI KARŞILANACAK

4- Konut: Nitelikli konut alan ihtiyacının yoğun olduğu şehrimizde; İnciraltı’nın gökdelen imarsız planlanması ile yapılacak konut alanları; İzmirlileri güvenli yepyeni yaşam alanlarına kavuşturacak.

10 MİLYAR DOLAR YATIRIM

5- Ekonomi: Nitelikli yatırımcı ihtiyacı olan şehrimize; İnciraltı’nın planlanması ile 10 milyar dolar yabancı sermaye çekerek, ekonomik olarak sıçratma yaşatacaktır. İnciraltı ile bölgeye gelen yatırımlar ile şehrimizin esnafına ve İzmirlilere büyük kazanımlar yaşatacaktır.

TARİHİ KAPLICALAR DÜNYAYA SUNULACAK

6- Tarih: 3240 yıllık tarihi Agamemnon kaplıcaları İnciraltı (eski adı ile gazla-tuzla)’nın planlanması ile geniş anlamda tüm dünyaya sunulma imkanına kavuşacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum