2017 Gayrimenkul Vergileri Ödemeleri 1 Mart'ta Başlıyor!

2017 Gayrimenkul Vergileri Ödemeleri 1 Mart'ta Başlıyor!

Gayrimenkul sahibini ilgilendiren vergiler için ilk taksit dönemi 20 gün sonra başlıyor. Bazı vergiler için ödemeler 31 Mart'ta, bazı vergiler için ise 31 Mayıs'ta son buluyor..

A+A-

2017'de ödenecek gayrimenkul vergileri emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, kira gelir vergisi ve değer artış kazancı vergisi olarak sıralanıyor. Peki, kim hangi vergiden sorumlu olacak? Kimler ne kadar vergi ödeyecek?

1. Emlak vergisi 1. taksiti

Emlak vergisi, arsa, arazi, mesken ve işyeri farkı olmaksızın tüm gayrimenkul sahipleri tarafından ödeniyor. Bu vergi sahip olunan gayrimenkul kadar, gayrimenkul değeri üzerinden hesaplanan oranlarla ödeniyor. Vergi için ilk taksit ödemeleri 1 Mart'ta başlıyor. 3 aylık ödeme süresi bulunan ilk taksitler en son 31 Mayıs'ta ödenebiliyor. İkinci taksitler Kasım'da ödeniyor.

Emlak vergisi ilçe belediyesine ödeniyor. İsteyenler internet üzerinden e-belediye sistemine giriş yaparak anlaşmalı bankaların kredi kartı ile de ödeme yapabiliyor.

Emlak vergisi için ödenecek bedel, taşınmazın türüne göre belirlenen oranlar ile ödeniyor. Arsa, arazi, mesken ve işyerlerinin oranları birbirinden farklı olup, taşınmazın büyükşehirde yer alması halinde vergiye yüzde 100 zam uygulanıyor.

Ayrıca taşınmazın değeri de Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen yeniden değerleme oranları ile belirleniyor. Buna göre her sene emlak vergisi için aynı tutar ödenmemiş oluyor. 2017 yılında bu oran yüzde 3,83 olarak tespit edildi.

2. Çevre temizlik vergisi 1. taksiti

Halk arasında çöp vergisi olarak da bilinen bu vergi sadece mesken ve işyeri için ödeniyor. Belediye Gelirleri Kanunu gereğince tahsil edilen bu vergi arsa ve arazilerden alınmıyor. Bu verginin mükellefi de gayrimenkul sahibi değil "kullanıcısı" oluyor. Ev veya işyerinde kiracı olması halinde vergiden kiracılar sorumlu oluyor. Eğer mal sahibi gayrimenkulü kullanıyorsa, mal sahibi vergi ödüyor. Eğer taşınmaz boş ise, belediyeye dilekçe verilerek vergi ödemesinden muaf olunabiliyor.

Emlak vergisi ile aynı dönemlerde ödenen çevre temizlik vergisi konut ve işyerlerinden farklı şekilde tahsil ediliyor. Konutların vergisi su faturasına yansıtılıyor. Böylece faturanın ödenmesi halinde vergi de ödenmiş oluyor. Ancak işyerleri için aynı durum söz konusu olmayıp, işyeri kullanıcısının ilçe belediyesine giderek ya da e-belediye sistemi üzerinden ödeme yapmaları gerekiyor.

3. Kira gelir vergisi 1. taksiti

Kira gelir vergisini, bir önceki sene içerisinde gayrimenkulünü kiraya vererek gelir elde eden kimseler ödüyor. Elde edilen gelirin istisna sınırı üstünde olması halinde bu vergi ödeniyor. Sınırın altında bir gelir elde edilmesi durumunda vergiden muaf olunuyor. Vergi mükelleflerinin ödemelerden önce 25 Mart'a kadar beyanname vermeleri gerekiyor. Beyanname ile belirlenen kira gelir vergisi ödemesinin ilk taksiti 31 Mart'a kadar yapılıyor.

-Mesken kira gelir vergisi sınırı 3.800 TL

-İşyeri kira gelir vergisi sınırı 30.000 TL.

4. Değer artış kazancı vergisi 1. taksiti

Değer artış kazancı vergisini, bir önceki sene içerisinde gayrimenkulünü satarak gelir elde eden kimseler ödüyor. Mevcut uygulamaya göre vergi sınırı 5 yıl olup, taşınmazın 5 sene içerisinde alınması halinde bu vergi ödeniyor. Bu seneden önce alınan gayrimenkullerin geçtiğimiz sene satılması durumunda elde edilen gelir vergilendirilmiyor. Değer artış kazancı vergisi için istisna sınırından yüksek gelir elde eden kimseler öncelikle 25 Mart'a kadar beyanname veriyor. Vergiyi ise 31 Mart'a kadar ödeyebiliyor. Verginin ikinci taksiti ise Temmuz ayı içerisinde ödeniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.