1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Yeşil GYO 396 Milyon TL'lik Kredi Borcunu Kapattı
Yeşil GYO 396 Milyon TL'lik Kredi Borcunu Kapattı

Yeşil GYO 396 Milyon TL'lik Kredi Borcunu Kapattı

2018 ekonomik krizinde inşaatlarını durdurmak zorunda kalan Yeşil GYO yeniden toparlanıyor. 396 milyonluk inşaat kredisi ana borcunu ödeyen Yeşil GYO Finansör banka lehine 402 milyon TL daha ipotek vererek finansman sağlayan firma projeleri tamamlayacak.

A+A-

Yeşil Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) YGYO faaliyetleri hakkında açıklama yaptı. 

Yeni finansman için protokol

Yeşil GYO'nun projelerinin ana finansörü olan ve en yüksek kredi riski bulunan banka ile şirket tarafından kredi borçlarının tasfiyesi, İnnovia 4, İnnovia Arifiye, Elexia Tuzla Projelerinin tamamlanmasına yönelik yeni finansman sağlanması ve garantör olması hususlarında anlaşmaya varılarak protokol imzalanmıştı.

396 milyon TL'lik borç ödendi

Yeşil GYO'nun Finansör Banka'ya 396 milyon TL tutarında İnşaat Kredisi Anapara borcu ödendi. 

Projelerini tamamlayacak

Yeşil GYO projelerinin tamamlanmasına yönelik yeni finansman için Finansör Banka lehine ilave 402 milyon TL ipotek verildi. 

Garantör riski kapanacak

Finansör Banka garantörlüğünde satılan Elexia Levent projesindeki konutların inşaatı hızla devam ediyor. Daire teslimlerine Temmuz 2021 tarihinde başlanılacak ve Finansör Banka'nın bu projedeki garantör riski kapanacak. 

İnnovia 4'te son durum ne?

İnnovia 4 Projesi inşaat imalat çalışmalarına başladı. Kat irtifakı kurulumu için arsa sahiplerinden vekâlet toplanması süreci devam ediyor. Kat irtifakının kurulumuna müteakiben Finansör Banka'nın desteği ve kontrolüyle blokların kalan inşaat imalatları başlayacak ve 12-18 ay içinde hak sahiplerine daireleri teslim edilecek. Projeden taşınmaz alacak müşterilere Finansör Banka garantörlüğünde ve piyasadan uygun faiz oranları ile kredi kullanma imkanı sağlanacak.

İnnovia Arifiye'de son durum ne?

 

İnnovia Arifiye Projesi inşaatının tüm fizibilite ve teknik çalışmaları finansör banka ve Yeşil GYO ekipleri tamamlandı. Finansör Banka'nın desteği ve kontrolüyle 31 Mayıs 2021 tarihine kadar inşaat çalışmalarına başlanacak olup proje inşaatının 9 ay içerisinde tamamlanması planlanıyor. Projeden taşınmaz alacak müşterilere Finansör Banka garantörlüğünde ve piyasadan uygun faiz oranları ile kredi kullanma fırsatı sunulacak.

Elexia Tuzla'da son durum ne?

Elexia Tuzla Projesi inşaatının tüm fizibilite ve teknik çalışmaları finansör banka ve Yeşil GYO ekipleri tarafından tamamlandı. Finansör Banka'nın desteği ve kontrolüyle 17 Mayıs 2021 tarihine kadar inşaat çalışmalarına başlanacak olup proje inşaatının 9 ay içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Teslimler hızlanacak

Tüm bu projelerden daire alan ve dava açan müşteriler ile sulh olunarak yapılacak anlaşma  kapsamında müşterilerimizin daireleri kendilerine teslim edilecek. 

Yeşil GYO'nun KAP açıklaması:

Şirketimiz Yeşil GYO projelerinin ana finansörü olan ve en yüksek kredi riskimiz bulunan Banka ile Şirketimizin kredi borçlarının tasfiyesi, İnnovia 4, İnnovia Arifiye, Elexia Tuzla Projelerinin tamamlanmasına yönelik yeni finansman sağlanması ve garantör olması hususlarında anlaşmaya varılarak 15.01.2021 tarihli Protokol'ün (Esas Protokol) imzalandığını Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) duyurmuştuk.

İşbu Esas Protokol kapsamında:

1. Şirketimiz Yeşil GYO'nun Finansör Banka'ya 396 milyon TL tutarında İnşaat Kredisi Anapara borcu ödenmiştir.

2. Projelerin tamamlanmasına yönelik yeni finansman için Finansör Banka lehine ilave 402  milyon TL ipotek verilmiştir.

3. Finansör Banka garantörlüğünde satılan Elexia Levent projesindeki konutların inşaatı hızla devam etmektedir. Daire teslimlerine Temmuz 2021 tarihinde başlanılacak ve Finansör Banka'nın bu projedeki garantör riski kapanacaktır.

4. İnnovia 4 Projesi inşaat imalat çalışmalarına başlanmıştır. Kat irtifakı kurulumu için arsa sahiplerinden vekâlet toplanması süreci devam etmektedir. Kat irtifakının kurulumuna müteakiben Finansör Banka'nın desteği ve kontrolüyle blokların kalan inşaat imalatları başlayacak ve 12-18 ay içinde hak sahiplerine daireleri teslim edilecektir. Projeden taşınmaz alacak müşterilere Finansör Banka garantörlüğünde ve piyasadan uygun faiz oranları ile kredi kullanma imkanı sunulacaktır.

5. İnnovia Arifiye Projesi inşaatının tüm fizibilite ve teknik çalışmaları finansör banka ve Yeşil GYO  ekiplerince tamamlanmış durumdadır. Finansör Banka'nın desteği ve kontrolüyle 31.05.2021 tarihine kadar inşaat çalışmalarına başlanacak olup proje inşaatının 9 ay içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. Projeden taşınmaz alacak müşterilere Finansör Banka garantörlüğünde ve piyasadan uygun faiz oranları ile kredi kullanma imkanı sunulacaktır.

6. Elexia Tuzla Projesi inşaatının tüm fizibilite ve teknik çalışmaları finansör banka ve Yeşil GYO ekiplerince tamamlanmış durumdadır. Finansör Banka'nın desteği ve kontrolüyle 17.05.2021 tarihine kadar inşaat çalışmalarına başlanacak olup proje inşaatının 9 ay içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. Projeden taşınmaz alacak müşterilere Finansör Banka garantörlüğünde ve piyasadan uygun faiz oranları ile kredi kullanma imkanı sunulacaktır..

7. Projelerimizden daire alan ve dava açan müşteriler ile sulh olunarak yapılacak anlaşma  kapsamında müşterilerimizin daireleri kendilerine teslim edilecektir. 

Yeşil GYO ve Finansör Banka arasında 15.01.2021 tarihinde imza altına alınmış olan Esas Protokol, müşterilerimiz, arsa malikleri ve Şirketimiz adına büyük bir fırsat ve önem arz etmektedir. Yeşil GYO olarak bu hususta üzerimize düşen sorumluluğun bilincinde olarak hızla hareket etmekteyiz.

Sizlerin daha fazla zaman kaybı ve mağduriyet yaşamadan dairelerinizin teslim edilmesi için tüm imkân ve olanaklarımızı ortaya koyduğumuzu bilmenizi isteriz. Bu sürecin sonuca varması adına göstermiş olduğunuz destek ve sabır için minnettarız.

Sayın müşterilerimize ve yatırımcılarımıza duyurulur.

Yeşil GYO A.Ş.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.